V Antofagastě v Chile byl spuštěn nový solární komplex

Prezident Sebastián Piñera spolu s dalšími ministry slavnostně zahájili provoz nového termosolárního a fotovoltaického komplexu v chilském regionu Antofagasta. Jedná se o elektrárnu, která má koncentrovat sluneční energii.

Projekt termosolární elektrárny Cerro Dominador je prvním svého druhu v Latinské Americe. Komplex je vybudován v oblasti s nejvyšším slunečním zářením na planetě, v poušti Atacama.

Elektrárna Cerro Dominador má výkon 210 MW a umožňuje zásobovat čistou energií více než 380 000 domovů. Projekt se skládá z fotovoltaické a termosolární elektrárny a rozprostírá se na ploše více než tisíc hektarů. Obě části komplexu jsou schopny zamezit přibližně 630 000 tun emisí CO2 ročně, což je pro představu číslo, které vyprodukuje přibližně 135 000 aut ročně.

Stavba je nejen příležitostí pro odbourávání emisí CO2 a využití obnovitelné energie, ale také přinese spoustu nových pracovních míst, která budou po odeznění pandemie koronaviru velmi potřebná. Celková investice do projektu byla ve výši 1300 milionů USD. Tento a další podobné projekty a elektrárny činí z Chile jednoho z lídrů v produkci energie z obnovitelných zdrojů.

Za posledních šest let v zemi vzrostlo využívání sluneční a větrné energie až desetinásobně. Chile je schopno produkovat sedmdesátkrát více obnovitelné energie z těchto zdrojů, než je schopno samo spotřebovat, a to hlavně díky intenzivnímu slunečnímu záření v poušti na severu země.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Chile
Zdroj: Gobierno de Chile
• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Energetika
• Teritorium: Amerika | Chile | Zahraničí