Zdroj: CzechTrade

V Asii nejrychleji rostoucí indická ekonomika je úspěšná i mezi start-upy

Indie v polovině srpna oslavila 75. výročí vyhlášení nezávislosti. Čas oslav umožnil i prostor ke zhodnocení vývoje. Indie bezesporu zaznamenala výrazné pozitivní změny.

V ekonomice udělala velký skok až k předním příčkám v mnoha sektorech a dostává se mezi velmoci jak na poli hospodářském, tak i politickém.

Ilustrační fotografie

Indická ekonomika roste v posledních letech kolem 7 % HDP ročně. V letech 1900-1945 to bylo pouhé 1 % HDP, v letech 1950-2022 nabrala tempo zhruba 4 %. Profesor Deepak Nayar z Jawaharlal Nehru University v Dillí tyto údaje považuje za důkaz, že nezávislost Indie zemi přinesla nebývalý rozvoj společenský i ekonomický. V roce 2029 s největší pravděpodobností obsadí třetí pozici mezi největšími ekonomikami světa.

Pokud by se Indie měla za posledních několik let pochlubit výrazným úspěchem, pak je to rozhodně se start-upy. Nejenom tím, že v posledních dvou letech přibylo na seznam jednorožců (firmy s hodnotou nad 1 miliardu dolarů) několik dalších úspěšných firem, ale především díky jejich celkovému počtu a úspěchům na trhu. Nejde tak pochopitelně pouze o kvantitu, ale především o jejich uplatnění a o nové přístupy a invence zavedené do ekonomiky.

Odkaz Bati žije, exportéři zavádějí jeho systém vedení firmy

Dle informací agentury na podporu investic Invest India bylo založeno od vyhlášení vládního programu Startup India v lednu 2018 více než 69 000 podnikatelských subjektů (stav květen 2022). Nové podniky fungují v 56 různých oblastech ekonomiky a daly příležitost 174 000 nových zaměstnanců. Mnohé start-upy dokázaly těžit z entuziasmu mileniálů, kteří se nebojí využívat moderní technologie a také chtějí Indii přivézt mezi světové lídry byznysu.

V Indie se v době pandemie výrazně prosadila firma Byju’s, která je dnes na seznamu jednorožců. Firma z jihoindického Bengalúru vsadila na elektronické vzdělávání a v současnosti má více než 15 milionů uživatelů-studentů.

K dalším velmi úspěšnou firmou je Paytm. Ta uvedla na trh projekt pro platbu z mobilních telefonů. V roce 2021 byla firma zalistována na burze a také se výrazně prosazuje i v zahraničí, například v Kanadě.

Centrem indických start-upových firem je hlavní město státu Karnataka Bengalúru, a to hned z několika důvodů. Předně se zde soustředí významné obory IT, letecký průmysl nebo vesmírný výzkum a v těchto oborech se soustředí přední indičtí lídři i významné světové firmy. Dále vedle velmi příznivých zdrojů financí, v místě operují i velcí investoři. Také infrastruktura nahrává potenciálním start-upům.

Ilustrační fotografie

CzechTrade má již pátým rokem svoji kancelář v Bengalúru a od listopadu 2021 zde provozuje podnikatelský inkubátor, ve kterém mohou i české firmy zahájit svoji činnost, třeba právě formou start-upové firmy.

Start-upové firmy v Indii mohou čerpat státní podporu. Vláda se navíc snaží o růst těchto firem v různých oborech. Zatímco doposud převládal sektor IT, letos se výrazně prosazují firmy i v průmyslu, především v elektronice, která je i v hledáčku indické vlády ve snaze podpořit domácí produkci a omezit dovoz elektroniky ze zahraničí.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Indie (Bengalúru).
Zdroj: www.indiatoday.com

• Oblasti podnikání: Elektronika a elektrotechnika
• Teritorium: Asie | Indie | Zahraničí