V Brazílii má přístup k internetu 82 % obyvatel

Internetové připojení na brazilském venkově za posledních 13 let vzrostlo ze 4 na neuvěřitelných 71 %. Nejvíce je k připojení využíván mobilní telefon.

Není asi žádným překvapením, že domácností s počítačem bylo více ve městských oblastech než na venkově a více na jihu než na severu a severovýchodu, kdy celkové číslo činilo 39 %. Využití počítače je stále více nahrazováno mobilním telefonem, jenž tvoří 99 % přístupu k internetu.

Ilustrační fotografie

V roce 2014 byl hlavním přístrojem pro připojení se k internetu počítač, v roce 2021 ho využívalo již jen 36 % dotázaných. Přístup k internetu se celkově prudce navýšil. V roce 2008, kdy mělo internet pouhých 18 % domácností, má dnes přístup celých 82 %. Existuje zde ale velký rozdíl mezi sociálními vrstvami. Z vyšší sociální třídy využívá internet 100 %, a to na téměř denní bázi již po dva roky, zatímco lidí z nižší sociální třídy s přístupem k internetu je pouhých 61 %.

Uživatelé internet nejvíce používají ke komunikaci, v závěsu jsou multimédia a vyhledávání informací. Nejčastěji komunikují v aplikaci WhatsApp, kterou podle průzkumu využívá až 96,4 % uživatelů ve věkové hranici 16 až 64 let.

Jak dopadá na brazilskou ekonomiku vláda prezidenta Bolsonara?

Oproti údajům před dvěma lety uživatelé stahují méně hudby i filmů a vyměňují tuto aktivitu za placené platformy. Poslechu hudby kraluje věková skupina 16–24 let, filmy a seriály sledují online nejvíce mladí diváci od 10 do 15 let. Nehledě na dosažené vzdělání, všichni preferují brazilskou hudební scénu.

Statistiky zveřejnila skupina CETIC. Výzkum, provedený skupinou CETIC, zabývající se statistikami, se zaměřil na 23 950 domácností a 21 011 jedinců. Ve svých výsledcích zohlednil jak věkovou skupinu, tak i barvu pleti, region, pohlaví, dosažené vzdělání či sociální třídu.

Zpracoval kolektiv pracovníků kanceláře CzechTrade Brazílie.
Zdroj: cetic.br

• Oblasti podnikání: Software a ICT služby
• Teritorium: Amerika | Brazílie | Zahraničí