Zdroj: CzechTrade

V Bulharsku působí 156 fintech společností

Prudký rozvoj fintech společností v Bulharsku svědčí o možnostech a perspektivě trhu pro české firmy.

V Bulharsku působí 156 fintech společností, jejichž tržby dosahují 1,8 miliardy lev a 1,3 % HDP. Navzdory globální ekonomické nestabilitě údaje ukazují, že celkové příjmy fintech společností vzrostly o 24,6 %, a pokud jde o počty zaměstnanců, kteří v tomto sektoru pracují, došlo k 25% nárůstu zaměstnanosti. V roce 2021 dosáhlo rekordního počtu 11 862 lidí.

Ilustrační fotografie

Jedním z hlavních důvodů může být výše hrubé mzdy, která průměrně dosahuje 3 248 lev, dvojnásobek průměrné mzdy v zemi. Demografie zaměstnanců v odvětví zachovává trend z minulých let, stále 44 % osob v odvětví tvoří ženy a průměrný věk zaměstnanců je 35,4 let.

Investice do fintech průmyslu v Bulharsku dosahují rekordní úrovně a významného růstu díky dobrému prostředí pro rozvoj podnikání. V období 2017 až 2021 vzrostly investice do bulharských fintech společností téměř desetinásobně z 1,3 milionu lev na více než 10 milionů v roce 2021. Ve srovnání s celkovým rizikovým kapitálem investovaným do bulharských společností představuje fintech pětina všech rizikových investic, čímž se mění fintech v nejatraktivnější odvětví pro investice v roce 2021.

Čipy a jízdní kola. V čem ještě exceluje malý velký Tchaj-wan?

Přestože v příštím roce se důsledky války na Ukrajině nejsilněji projeví na finančním trhu, prognóza pro rok 2023 podle Deyana Radeva je taková, že se fintech průmysl v zemi bude nadále rozvíjet. V roce 2021 zaznamenala řada společností působivý růst provozních příjmů. Nejvyššího růstu 636 % dosáhl Phos, následovaný Crypto.com a Payslip s 388 % a 291 %.

První bulharský jednorožec Payhawk je čtvrtý s 267% růstem provozních příjmů, následován licencovanými odborníky na otevřené bankovnictví – Iris Solutions.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Bulharsko. 
Zdroj: economy.bg

• Oblasti podnikání: Investice | Software a ICT služby
• Teritorium: Bulharsko | Evropa | Zahraničí

Doporučujeme