V Chile byl navržen zemědělský plán pro boj se suchem

Odsolování vody je určeno především pro region Coquimbo a Valparaíso, které jsou nejvíce zasaženy velkým suchem, největším za posledních 10 let.

Prezident Chile, Sebastián Piñera, představil tzv. „Plan contra la Sequía“ (Plán proti suchu), aby tak podpořil nové možnosti zacházení s vodou a zlepšení přístupu k vodním zdrojům nejen pro obyvatele Chile, ale především pro zemědělský průmysl v zemi. Vytvořená strategie má za hlavní úkol propagaci odsolování mořské vody, která se může stát velkým přínosem v chilském boji se suchem v budoucnu.

Další možnosti, kterým se strategie věnuje, jsou také modernizace zavlažování, investice do pitné a užitkové vody a také správné rozdělování a užívání vodních zdrojů v městských zástavbách po celé zemi. Odsolování vody je určeno především pro region Coquimbo a Valparaíso, které jsou nejvíce zasaženy velkým suchem, největším za posledních 10 let.

Společně s tím se počítá s velkými investicemi do odsolovacích zařízení, pro získávání užitkové vody pro těžební průmysl. Proto se vláda rozhodla pro nové projekty v odsolování, které se aktuálně plánují v regionech Tarapacá, Antofagasta, Atacama a Coquimbo. Kromě toho se počítá se stavbou nových vodních nádrží pro užívání vody v městských aglomeracích. Bude vytvořen speciální fond pro projekty na získávání pitné vody a také spolupráci s obyvatelstvem pro rozvoj povědomí o suchu, které v zemi panuje.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Chile.
Zdroj: Gobierno de Chile
• Témata: Ekonomika ve světě
• Teritorium: Amerika | Chile | Zahraničí