V Chile se podařil první mamograf v Latinské Americe pomocí telemedicíny 5G

Inovativní pilotní experiment, při kterém byla tato technologie využita za pomoci Movistar a ALLM se věnoval medicíně. Telemedicína 5G dovolila Chile jako první latinskoamerické zemi provést mamograf.

Podle světových měření bylo pouze v roce 2020 zjištěno více než 2,2 milionů případů rakoviny prsu a v Chile touto nemocí trpí každá devátá žena.

Tato technologie podpoří zjednodušení, zrychlení a zlepšení vytváření testů na zjišťování tohoto druhu rakoviny. Především v Chile, kde lidé žijí na velmi odlehlých místech bez možnosti rychlé dopravy či správného zdravotního ošetření, je tento posun v budoucnu velmi důležitý.

První latinskoamerický mamograf pomocí 5G telemedicíny byl uskutečněn v Cesfam Los Pajaritos v komuně Maipú v hlavním městě Santiagu de Chile. K provedení mamografu jsou aktuálně potřeba přenosová auta, která tuto technologii vozí na odlehlá místa v Chile. Proces a vyhodnocení tedy probíhá spoustu dní, někdy až týdnů.

Český aplikátor Tugi zlomí strach lidí z injekcí

Pomocí technologie 5G se vše připojí a výsledky ve velmi vysoké kvalitě budou k dispozici do 4 minut. Již nebude zapotřebí forma pojízdných mamografů na úrovni, jakou známe dnes, a především se data dostanou na specializovaná pracoviště mnohem rychleji. Stejně tak je počítáno do budoucna, že díky 5G technologii bude možnost tyto případy na dálku dokonce operovat pomocí robotů a za pacienty se tak nebude muset dojíždět.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Chile.
Zdroj: Gobierno de Chile

• Témata: Ekonomika ve světě
• Teritorium: Amerika | Chile | Zahraničí