V Chile se rozjíždí nový kosmický program

Úřad prezidenta společně s ministerstvy vědy a obrany potvrdil vývoj nového Národního satelitního systému (SNSAT). Jeho hlavním cílem bude podpora vesmírného programu. Ten zemi umožní vědecký a technologický pokrok.

Program by měl nahradit dosavadní satelit Fasat-Charlie, který již ukončil svou životnost. Dále program umožní výrobu, vypuštění a uvedení do provozu dvou nových satelitů s vysokým rozlišením, z nichž jeden bude konstruován přímo v Chile.

Důležitým krokem je oprávnění stavby pro Satelitní pozemské stanice, které se budou nacházet v Santiagu, Punta Arenas a jedna mobilní také v Antofagastě. Budou mezi sebou propojeny a umožní tak decentralizovaný přístup k satelitním snímkům a zvýší možnost mezinárodní vesmírné spolupráce.

Společně s tímto projektem dochází k pokroku v modelu správy chilského vesmírného systému, který bude zahrnovat nový institucionální rámec. Ten povolí efektivní spolupráci a integraci mezi různými veřejnými službami. Na stavbě sedmi mikrosatelitů se budou aktivně podílet chilské univerzity, dále bude zapojen národní průmysl a obranný sektor země.

Chile bude mít v prvním čtvrtletí příštího roku přístup k uskupení satelitů od izraelské firmy ISI Imagesat International, která získala kontrakt na 120 milionů dolarů a stane se tak strategickým partnerem nového programu SNSAT. Obchodní smlouva je zatím ve fázi příprav, ale už teď je jasné, že její trvání bude pětileté.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Chile.
Zdroj: InfoDefensa
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Letecký průmysl | Věda, výzkum a vývoj
• Teritorium: Amerika | Chile | Zahraničí