Zdroj: CzechTrade

V Chile zdražuje pitná voda, distributoři investují do modernizace vodovodní sítě

Nutnost investic do infrastruktury, dlouhodobě přetrvávající inflační tlaky a zvyšující se provozní náklady jsou hlavními faktory, kvůli nimž chilská vodohospodářská společnost Aguas Andinas zdražuje tarify za dodávky pitné vody v Santiagu de Chile a jeho okolí.

Společnost Aguas Andinas oznámila plán na navýšení tarifů cen vodného a stočného poté, co dospěla k dohodě o nastavení cenové politiky s místním Vodoprávním úřadem (Superintendencia de Servicios Sanitarios, SISS).

Ilustrační fotografie

Jde o 5% nárůst, přičemž navýšení cen bude postupné: o 3 % v dubnu 2025, o 1 % v prosinci stejného roku a o 1 % v březnu 2026. Za hlavní důvod zdražování společnost uvádí nutnost provedení investic do stávající vodohospodářské infrastruktury, aby v souvislosti s klimatickými změnami v budoucnu nedocházelo k narušování dodávek vody.

Vodohospodářství jako perspektivní obor v Chile

Chile je jednou ze zemí, která je na světové úrovni vůbec nejvíce ohrožena klimatickými změnami, a stávající síť není připravena čelit případným dlouhotrvajícím obdobím sucha.

V návaznosti na rozhodnutí Aguas Andinas o zvýšení cen je pravděpodobné, že tímto bude do budoucna nastavený určitý precedens, a že ostatní vodohospodářské společnosti budou následovat. V Chile zajišťují distribuci pitné vody soukromé společnosti. V každém regionu je za ni zodpovědná jiná společnost, a to na základě dlouhodobé koncese, kterou uděluje Vodoprávní úřad.

Jednotlivé společnosti v daných regionech zároveň čelí rozdílným výzvám. Je proto těžké odhadnout obecný trend, pravděpodobně však ceny vody postupně porostou v celém Chile. Prozatím se tyto změny v nadcházejícím roce dotknou téměř tří milionů domácností.

Vedení firmy Aguas Andinas naznačilo, k čemu společnost vyšší příjmy použije. Jedná se o realizaci projektu Bioměsto (Biociudad), jenž má zvýšit odolnost městské vodovodní sítě v případě období sucha. Bude vybudována nová soustava hlubinných vrtů, jež budou schopné vyprodukovat až 2700 litrů vody za sekundu. V kombinaci s přehradou El Yeso, největší zásobárnou pitné vody pro Santiago. Toto osmimilionové město bude v případě nutnosti soběstačné až na 96 hodin, je to pouhých 37 hodin.

I navzdory zvyšování tarifů je cena vody v Santiagu stále relativně nízká. Jeden kubický metr pro domácnosti stojí v přepočtu 50 korun včetně poplatků za stočné, přičemž pitná voda není občany užívána jen pro osobní spotřebu, ale také pro průmysl či na zalévání. Chile je zároveň jednou z mála zemí v regionu Latinské Ameriky, kde je voda z kohoutku kvalifikována jako pitná.

Zahraniční kancelář CzechTrade Chile je připravena aktivně pomoci českým podnikatelům, kteří mají zájem o obchodní spolupráci s chilskými subjekty v oblasti vodohospodářství.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Chile
Zdroj: Diario Financiero

• Teritorium: Amerika | Chile | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Voda, odpady a životní prostředí

Doporučujeme