V Číně postavili novou obří větrnou elektrárnu

Čína klade velký důraz na obnovitelné zdroje

Největší větrná elektrárna v zemi dokončila fázi instalování v pátek a očekává se, že bude spuštěna do konce roku, uvedl její provozovatel, státní podnik State Power Investment Corp.

Druhá jednotka větrné elektrárny Gansu Jingtai Hongshan, jednoho z největších projektů větrných turbín v zemi, který se nachází v severozápadní provincii Gansu, dokončil fázi instalace v pátek.

S instalovaným výkonem 50 megawattů projekt vyrobí 125 milionů kilowatthodin energie ročně a pomůže snížit emise oxidu uhličitého o 124 000 tun ročně, uvedla společnost.

Jedná se rovněž o reakci na nedávný plán vlády dále optimalizovat svůj energetický mix vybudováním masivních větrných a solárních elektráren v poušti Gobi a dalších pouštních oblastech země, uvedla společnost.

Čína pracuje na rozsáhlém projektu obnovitelné energie, přičemž první fáze zahrnující 100 GW větrné a solární energie v poušti byla nedávno zahájena.

Vývoj obnovitelné energie, která zahrnuje solární, větrnou a vodní energii, je cesta, kterou se Čína musí vydat, aby dosáhla svého uhlíkového vrcholu (tj. vrcholu emisí uhlíku) do roku 2030 a uhlíkové neutrality do roku 2060.

„Aby se zajistilo, že nefosilní paliva budou do konce roku 2030 představovat 25 procent celkové spotřeby energie v Číně, měla by Čína dále zintenzivnit vývoj čisté energie,“ řekl Luo Zuoxian, vedoucí zpravodajství a výzkumu v Sinopec Economics.

„Provincie s bohatými slunečními a větrnými zdroji, jako je Gansu, Qinghai, Vnitřní Mongolsko, Ningxia a Xinjiang, by se měly ujmout vedení v rozvoji čisté energie v Číně“, řekl dále Luo.

Podíl čisté energie stále představuje malé procento z celkového výkonu země a současná energetická situace navíc není dobrá. Čína se potýká s omezením dodávek energie z důvodu předchozího omezení dovozů australského uhlí. I proto nyní vláda hledá cesty, jak zefektivnit výrobu, dopravu a skladování energie. Vláda dále podporuje rozvoj elektrochemického skladování energie a přečerpávání, aby bylo možné ve velkém měřítku využívat obnovitelné zdroje energie.

V neděli vláda uvedla, že hodlá do roku 2060 zvednout výrobu nefosilní energie na více než 80 procent z celku. Do roku 2030 se emise oxidu uhličitého v Číně na jednotku hrubého domácího produktu sníží o více než 65 procent ve srovnání s rokem 2005. Podíl spotřeby nefosilní energie dosáhne přibližně 25 procent, přičemž celkový instalovaný výkon větrné a solární energie dosáhne více než 1200 gigawattů.

Energeticky efektivní a ekologická řešení mají v Číně dlouhodobě otevřené dveře. Země má celou řadu projektu rozpracovaných na bázi partnerství čínských a zahraničních podniků, což může představovat příležitost pro české firmy z této oblasti.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře agentury CzechTrade Čína.
Zdroj: Chinadaily.com
• Teritorium: Asie | Čína | Zahraničí