Zdroj: CzechTrade

V Číně roste podíl dováženého zboží

Čínští spotřebitelé projevují velkou kupní sílu v oblasti dovážených výrobků a výrobků zahraničních značek. Nejčastěji upřednostňují výrobky pro osobní péči, kosmetiku, potraviny a nápoje a výrobky pro matky a kojence.

Na internetové prodejní platformě JD.com vzrostl od ledna do května prodej dovážených výrobků o 50 % ve srovnání se stejným obdobím roku 2020, přičemž kategorie dovážených výrobků vzrostly o 114 %.

Nakupování na internetu, Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie

Hlavními spotřebiteli dovážených výrobků jsou lidé ve věku 26 až 35 let, kteří tvoří 45 % kupujících. K nejrychlejšímu růstu nákupů dovážených výrobků přispěli spotřebitelé ve věkové skupině 46 až 55 let.

Dovoz spotřebního zboží do Číny dosáhl v roce 2022 hodnoty 1,93 bilionu jüanů (263,8 miliardy dolarů), což představuje 11 % celkového dovozu a více než dvojnásobek částky z roku 2012.

ExportMag.cz: Výrobce Harmonik z Loun boduje v Číně. Zahrál si i prezident

Země optimalizuje seznam dováženého maloobchodního zboží pro přeshraniční elektronické obchodování (cross-border e-commerce). Podle prohlášení, které společně vydalo ministerstvo financí a sedm dalších ústředních vládních úřadů, bylo v loňském roce na seznam zařazeno 29 kategorií výrobků se silnou poptávkou spotřebitelů, včetně lyžařského vybavení, myček nádobí a rajčatové šťávy.

Prodej rybářského, lyžařského, kempinkového a dalšího vybavení pro outdoorové sporty zaznamenal rychlý růst. Čínští zákazníci si v posledních letech oblíbili vybavení pro virtuální realitu, výrobky pro ruční překapávání kávy a kuchyňské náčiní s jedinečným designem. Objednávky přeshraničních online nákupů se stále uskutečňují především ve městech první kategorie, ale rychle roste kupní síla obyvatel měst druhé a třetí kategorie.

Zpracoval kolektiv kanceláře CzechTrade Čína (Šanghaj).
Zdroj: China Daily

• Oblasti podnikání: E-commerce
• Teritorium: Asie | Čína | Zahraničí

Doporučujeme