V Illinois nabývá účinnosti nový zákon o mzdové historii

Screening uchazečů o zaměstnání na základě jejich předchozích platů je jen jednou z věcí, které již zaměstnavatelé nebudou moci dělat.

Ve státu Illinois vstoupil v platnost nový státní zákon, který ovlivní zaměstnavatele a zaměstnance: „Zákon o historii platů“, který zaměstnavatelům brání v tom, aby se zeptali potenciálních zaměstnanců na některá data z předchozích zaměstnání. Skupiny podporující ženy označily tento zákon za hlavní pokrok v odměňování žen a mužů a tvrdí, že využití výše mezd z předchozího zaměstnání jako základu pro nabídky mezd je hlavním faktorem přispívajícím k přetrvávajícím mezerám v odměňování.
Zákon HB 834 zakazuje zaměstnavatelům prověřovat uchazeče o zaměstnání na základě současné nebo minulé mzdy. V procesu přijímání nového zaměstnance se tak nesmí objevit žádné materiály a otázky týkající se předchozího platu, mzdy či výhod žadatele o práci. Zákon také mění ochranu proti diskriminaci a říká, že zaměstnavatelé nemohou platit ženám a afroamerickým zaměstnancům méně za „podstatně podobnou práci“ – vypouští se slovo „rovné“.  Při jednání o odměně a sjednávání platů, mezd a výhody, v průběhu přijímacího pohovoru, musí zaměstnavatel přihlížet k pracovním povinnostem a kvalifikaci, nikoli k tomu, kolik si pracovník v minulosti vydělal. Pokuty za nedodržení nového zákona by mohly dosáhnout až 10 000 $.

Zdroj: https://www.chicagobusiness.com/government/illinois-new-wage-history-law-takes-effect-weekend-heres-what-you-need-know
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Chicago

Pravidelné novinky e-mailem