Zdroj: CzechTrade

V Itálii mírně zpomaluje inflace

V únoru došlo k více než 9% meziročnímu nárůstu spotřebitelských cen. Lednová meziroční inflace v Itálii však dosáhla 10 %. Zpomalení inflace je částečně způsobeno poklesem cen energií.

Podle dat italského statistického úřadu zaznamenal v únoru 2023 národní index spotřebitelských cen nárůst o 0,2 % na měsíční bázi a 9,1 % na roční bázi. V lednu vzrostl meziročně o 10 %.

Ilustrační fotografie

Zpomalení tempa inflace je způsobeno především zvýrazněním trendu poklesu cen regulovaného energetického zboží z 12 na 16,4 % a zpomalením cen neregulované energie z 59,3 na 40,8 %, jejíž dopady byly jen částečně kompenzovány růstem cen potravin, a to jak zpracovaných z 14,9 na 15,5 %, tak nezpracovaných z 8 na 8,7 %, cen rekreačních, kulturních služeb a služeb osobní péče z 5,5 na 6,1 % a služeb souvisejících s dopravou z 5,9 na 6,4 %.

Jádrová inflace, tedy zdražování neregulovaných a nepotravinářských komodit, zrychlila z 6 % v předchozím měsíci na 6,3 %. Růst cen zboží na meziroční bázi zpomaluje na 12,4 %, naopak se zvýrazňuje u služeb na 4,4 %. Ceny potravin, zboží pro domácnost a osobní péči – spotřební koš – zaznamenaly trendové zrychlení na 13 %. Ceny výrobků s vysokou frekvencí nákupů zůstávají prakticky stabilní na 9 %.

Namíchat si müsli po svém? „Zábavné pochoutky“ firmy Mixit uspěly i ve světě

Za cyklickým nárůstem obecného indexu stojí především ceny nezpracovaných potravin, tabáku, zpracovaných potravin, zboží dlouhodobé spotřeby, služby související s dopravou, rekreační, kulturní a osobní služby a služby spojené s bydlením. Naopak klesly ceny regulovaných i neregulovaných energií.

Inflace získaná v roce 2023 se rovná 5,5 % pro obecný index a 3,7 % pro jádrovou složku. Harmonizovaný index spotřebitelských cen se podle předběžných odhadů zvýšil meziměsíčně o 0,2 % a meziročně o 9,9 %.

I přes mírné snížení inflace je budoucí vývoj stále nejistý a s největší pravděpodobností k většímu snížení inflace dojde pomaleji, než se očekávalo.  

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Itálie.
Zdroj: Confcommercio

• Teritorium: Evropa | Itálie | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Obchod | Ostatní

Doporučujeme