V Itálii vzrostly prodeje kol o pětinu na dva miliony bicyklů

Současná zdravotnická situace, zavřené posilovny, bonus na nákup kol a zvýšený zájem o životní prostředí mají pozitivní dopad na sektor jízdních kol.

Dle posledních údajů asociace (Národní asociace společností z oblasti cyklo, moto a doplňků (Ancma) rostou prodeje jízdních kol. V roce 2019 se tržby ve srovnání s předchozím rokem zvýšily o sedm procent. Pravděpodobně také díky rozmachu zájmu o elektrický jízdní kola. V roce 2020 se však stalo něco nepředstavitelného. Pandemie, potřeba vyhýbat se veřejné dopravě, zavírání tělocvičen a bazénů, bonus bici: to vše jsou faktory, které významně ovlivnily trh s koly. Oproti roku 2019 vzrostly v roce 2020 prodeje kol až o 20 procent.

Bonus bici 2020 je bonus až do výše 500 EUR pro ty, kteří si zakoupí prostředek udržitelné mobility, jako je kolo, e-kolo nebo elektrický skútr. Bonus byl platný od 1. července 2020 (se zpětnou účinností u prostředků zakoupených od 4. května 2020). Odhaduje se, že bylo v rámci této iniciativy pořízeno asi 350 000 udržitelných vozidel ve výši 120 milionů EUR. Jelikož byly fondy téměř okamžitě vyčerpány, byly záhy navýšeny o dalších 70 milionů EUR.

Z důvodu velkého zájmu bylo možné zažádat o bonus znovu od 3. listopadu 2020. Dodatečné fondy byly vyčerpány během jednoho dne. Celková výše vyplacených bonusů dosáhla hodnoty 215 milionů EUR. Je pravděpodobné, že se tento bonus objeví i v zákoně o rozpočtu na rok 2021. Prozatím se však počítá s financováním pouze v hodnotě 20 milionů EUR.

V roce 2020 byly prodány dva miliony jízdních kol. Prodalo by se jich ale daleko více, kdyby bylo dostatek zásob. Problém byl v tom, že nechyběla až tolik kola, ale spíše komponenty. Zde se ukázal negativní dopad závislosti na asijských trzích. Dá se tedy očekávat, že by mohly být do budoucna zvýhodňované evropské dodavatelské řetězce. Zvýšení poptávky po kolech není jen italským trendem, kola chybí od Paříže přes Londýn až po Spojené státy. Celosvětově došlo k 20% nárůstu poptávky a průmysl nebyl připraven. Očekává se, že další růst poptávky potrvá i v příštím roce.

Na těchto výsledcích se samozřejmě z velké části podílí současná zdravotnická situace, ale existuje samozřejmě mnoho prvků, které přispívají k transformaci městské mobility na italském území: zájem o elektrická kola, bike sharing, bonus bici, zvýšený zájem o životní prostředí.

Zdroj: Il Sole 24 Ore
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Itálie.
• Oblasti podnikání: Maloobchod | Obchod
• Teritorium: Evropa | Itálie | Zahraničí