V italském Bolzanu nově jezdí autobusy na vodík

Poté, co ve městě jezdily několik let prototypy, dorazila flotila 12 vozidel Sasa na vodíkový pohon. Nyní se pozornost zaměřuje také na nákladní dopravu. Cílem je Brennerský zelený koridor, který udržitelným způsobem spojuje sever a jih Evropy.

57614247-120.jpgJsou poháněny zeleným vodíkem, neprodukují žádné znečišťující emise a mají 350 kilometrů autonomie. Bolzano, první město v Itálii, právě představilo nové ekologické autobusy pro městskou dopravu. Potom, co město provozovalo několik let prototyp, nyní přichází flotila 12 vozidel značky Sasa, který je poháněn zcela neznečišťujícím vodíkem vyráběným výhradně z obnovitelných zdrojů energie. Sasa je interní společnost Autonomní provincie Bolzano a zároveň správce veřejné silniční dopravy. Jedná se o první společnost v Itálii (a jedna z mála v Evropě), která představila tento typ provozu veřejné dopravy.

V souvislosti s příchodem nového vozového parku ekologických vozidel se Autonomní provincie Bolzano rozhodla spolufinancovat v rámci projektu Mehrlin výstavbu vodíkové čerpací stanice přímo v autobusovém nádraží Sasa v jižním Bolzanu. Pozornost se zaměřuje také na nákladní dopravu. Cílem je totiž vytvořit Brennerský zelený koridor, který udržitelným způsobem propojí jih se severní Evropou a bude založen na třech základních pilířích: přechod na železnici, digitalizace a vozidla s nízkými emisemi.

Zdroj: La Repubblica
Zpracoval kolektiv zaměstnanců CzechTrade Itálie.
• Oblasti podnikání: Automobilový průmysl
• Teritorium: Itálie