V Izraeli závratně rostou ceny

Cenový index v Izraeli dosáhl v březnu rekordní úrovně, ceny bytů se oproti začátku roku 2020 zvýšily o čtyři procenta.

Ve středu 14. dubna informoval Ústřední statistický úřad Izraele (CSB), že index spotřebitelských cen v Izraeli se v březnu 2021 zvýšil o 0,6 %. Úřad zdůraznil, že březnové tempo růstu indexu je nejvyšší od května 2019. V krizovém roce 2020 bylo maximální tempo růstu po dobu jednoho měsíce 0,4 % a roční hodnota indexu byla záporná.

Index rostl zejména vlivem růstu cen oděvů (o 5,8 %), volnočasových aktivit a zábavy (2,2 %), dopravy (0,9 %), nábytku a domácích potřeb (0,8 %) a bydlení (0,6 %). Jedinou kategorií zboží a služeb, kde došlo k výraznému poklesu cen, byla zelenina a ovoce (o 1,5 %).
Od začátku roku 2021 vzrostl index spotřebitelských cen o 0,8 %. V lednu byl záporný (-0,1 %), v únoru byla jeho hodnota 0,3 %.

Nárůst indexu je dalším důkazem růstu spotřebitelské aktivity po uvolnění třetí karantény. Zpráva o cenové hladině z března bude mít dopad na akciový trh a možná donutí izraelskou centrální banku k návratu ke zvýšení diskontní sazby, která se od dubna 2020 nezměnila.

Důležitým faktorem ovlivňujícím úroveň spotřebitelských cen zůstává nadále bydlení. Analýza transakcí na trhu s bydlením podle CSB ukazuje, že v lednu až únoru se průměrné náklady na bydlení zvýšily o 0,3 % ve srovnání s předchozími dvěma měsíci a o 4 % ve srovnání s prvními dvěma měsíci roku 2020 (nejvíce v Severním a Centrálním distriktu, nejméně v Jeruzalémském okrese). Rostou nejen ceny bytů, ale také prodeje (v únoru o 21,7 % ve srovnání s předchozím rokem).

Zdroj: Ynet; https://www.vesty.co.il
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Izrael v Tel Avivu a Jeruzalémě.
• Témata: Ekonomika ve světě
• Teritorium: Asie | Izrael | Zahraničí