V japonské Tojamě byla otevřena nová hydroelektrárná s českou turbínou

Jedná se v Japonsku již o 24. malou vodní elektrárnu s českou turbínou od firem CINK a MAVEL spolupracujících s lokálním zástupcem firmou Japan Small Hydropower.

shutterstock_475945954_hydroenergy-120.jpgMalá vodní elektrárna s českou technologií byla v japonské prefektuře Tojama slavnostně spuštěna dne 22. června 2021 za přítomnosti zástupce Velvyslanectví ČR v Tokiu obchodního diplomata pana Ondřeje Svobody. Jedná se v Japonsku již o 24. malou vodní elektrárnu s českou turbínou od firem CINK a MAVEL spolupracujících s lokálním zástupcem firmou Japan Small Hydropower. V dalších letech se plánuje zprovoznění několika dalších takových elektráren.

Nejnovější malá vodní elektrárna Anomatadani se nachází v okresu Šimondžikawa v horách na hranici prefektur Tojama a Niigata. Je poháněna Peltonovou turbínou o největším výkonu 960 kW od české firmy MAVEL. Hlavním zadavatelem projektu byla Mizokuni Electric Power  Corporation.

Slavnostní zahájení jejího provozu se uskutečnilo za přítomnosti starosty, zadavatelů projektu a dodavatele české turbíny. Jeho stěžejní součástí byl tradiční šintoistický rituál s projevy hlavních účastníků, včetně zástupce ambasády pana Svobody. Ten ve svém projevu vyzdvihl zejména dlouhou průmyslovou tradici České republiky a také stoupající význam obnovitelných a bezpečných zdrojů elektrické energie v Japonsku i v Evropě, mezi něž vodní elektrárny bezesporu patří.

Vodní elektrárny jsou v Japonsku aktuálně jedním z nejvýznamnějších obnovitelných zdrojů elektrické energie s potenciálem dalšího růstu vzhledem ke vhodným přírodním podmínkám. Svědčí o tom i plán pro tento rok zprovoznit několik dalších malých vodních elektráren s českými turbínami.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade/CzechInvest Japonsko.
Zdroj: Velvyslanectví ČR v Tokiu
• Oblasti podnikání: Energetika
• Teritorium: Japonsko