V JAR sílí tlak na otevření hranic pro turistický ruch

V Jihoafrické republice lidé tlačí na vládu, aby otevřela hranice pro turistický ruch a podpořila tak místní ekonomiku.

Jihoafrická republika zavřela 26. března hranice, aby zabránila nekontrolovatelnému šíření koronaviru. To se týkalo nejen vnějších hranic, ale i meziprovinciálních. Lidem bylo ze dne na den zakázáno cestovat z téměř jakýchkoli důvodů a řada ubytovacích a restauračních zařízení se ocitla ve velkých finančních problémech. Z

některých oblastí, které byly závislé výhradně na turistickém ruchu, se stala města duchů. Restrikce zavedené koncem března zasáhly ale i další odvětví a celá jihoafrická ekonomika nezažívá nejlepší časy.

V polovině srpna jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa povolil cestování mezi provinciemi, ale po celé zemi se stále musí dodržovat řada hygienických opatření. Místní obyvatelé však sami nemohou turistický ruch zachránit, protože řada z nich přišla o práci nebo si dovolenou nemohou momentálně dovolit, proto celá země netrpělivě vyhlíží zahraniční turisty.

Průzkum z roku 2019 ukazuje, že cestovní ruch je průmyslovým odvětvím číslo 1 v Jihoafrické republice s největším potenciálem stimulovat inkluzivní ekonomický růst a zaměstnanost, což vytváří největší multiplikační efekt – z hlediska pracovních míst, růstu a exportní potenciálu.

Cestovní ruch vyžaduje cílenou ekonomickou stimulaci a příznivá politická rozhodnutí, aby mohl vzkvétat a stát se multiplikátorem pracovních míst. Odhaduje se, že vliv cestovního ruchu na zaměstnanost je již větší, než jaké přináší zemědělství, automobilová výroba, chemická výroba a těžba, přičemž v tomto odvětví je zaměstnáno přibližně 1,5 milionu lidí.

Jihoafrická republika vydělala přes 120 miliard randů na zahraničním turistickém ruchu v roce 2018, což představuje přibližně 8,7 % celkového exportu JAR, což je druhý největší podíl v ekonomice za tržbami z těžebního průmyslu.

Cestovní ruch tedy může být záchranou pro jihoafrickou ekonomiku, ale pouze v případě, že se otevřou hranice pro mezinárodní cestování. Přesné datum otevření hranic je tedy klíčové – jednak aby se mohly dobře dopředu plánovat mezinárodní obchody a také aby letecké společnosti zpátky zavedly Jihoafrickou republiku do svého leteckého řádu. Pokud se letecké společnosti rozhodnou přesunout svá letadla nebo snížit své letové řády, bude to mít přímý dopad nejen na cestovní ruch, ale i na obchod.

Každý den, kdy jsou hranice uzavřeny mezinárodním cestovatelům, ztrácí země 336 milionů randů z daňových výnosů.

Zdroj: engineeringnews.co.za
Zpracoval kolektiv pracovníků Zahraniční kanceláře CzechTrade v Johannesburgu.
• Oblasti podnikání: Cestovní ruch, volný čas
• Teritorium: Jihoafrická republika