V JAR využívá solární energii i v pivovarníci. Předcházejí tím celostátním výpadkům elektřiny

SA Breweries používají k výrobě piva energii ze solárních panelů. Snaží se tím snižovat emise oxidu uhličitého a předcházet problémům způsobeným celostátními výpadky elektřiny.

Jihoafrickou republiku v říjnu zasáhla další vlna plánovaných výpadků elektrické energie, což nepůsobilo problémy pouze pro fungování domácností, ale řada podniků musela přerušovat výrobu nebo dočasně úplně zavřít. Tato skutečnost připomněla dřívější plány společnosti SA Breweries (SAB), která plánuje do roku 2025 být 100% energeticky nezávislou a energii čerpat pouze z obnovitelných zdrojů. Dalším cílem je snižování emisí oxidu uhličitého.

Solární elektrárna, ilustrační foto
Solární elektrárna, ilustrační foto | Hynek Glos/Euro

SAB začaly instalovat svůj první solární systém ve svém pivovaru Chamdor v Krugersdorpu v roce 2020, od té doby se všech sedm jejích pivovarů v JAR připojilo a začalo budovat vlastní jednotky. Pivovar Alrode v Johannesburgu navíc používá zařízení na bioplyn.

V rámci reklamní kampaně spuštěné během častých výpadků elektrické energie SAB zveřejnily, že polovina produkce jednoho z nejznámějších lokálních piv, Castle Lite, je již vyráběna pomocí solární energie – to odpovídá 1,2 GWh obnovitelné energie generované každý měsíc, což je dostatečné množství pro napájení např. 48 mezinárodních fotbalových zápasů nebo pro streamování obsahu Netflixu po dobu 500 tisíc dní.

Za prvních osm měsíců roku 2021 vyrobily SAB téměř 10 GWh elektřiny z obnovitelných zdrojů, což vedlo ke snížení emisí oxidu uhličitého o téměř 9,5 tisíce tun. Aby společnost splnila svůj cíl, používat do roku 2025 pouze energii z obnovitelných zdrojů, bude potřebovat zdroje energie o celkovém výkonu 191 MW generovaných prostřednictvím více než 23 tisíc panelů.

Zdroj: businessinsider.co.za
Zpracoval kolektiv pracovníků Zahraniční kanceláře CzechTrade Jihoafrická republika.