Zdroj: CzechTrade

V Jihoafrické republice pokračuje energetická krize, Eskom nezvládá dodávat elektřinu

Jihoafrická republika se dlouhodobě potýká s výpadky elektrické energie. Letos zatím vůbec nejhoršími.

Mezi roky 2007 a 2021 Eskom utratil 680 miliard randů na zvýšení své výrobní kapacity, nejvíce peněz odešlo do elektráren Medupi a Kusile. Obě se začaly stavět v roce 2007 a měly být dokončeny v letech 2012-2014. Špatné plánování, masivní stávky, korupce a významné překročení rozpočtu způsobily, že ani po 15 letech od počátku výstavby nejsou elektrárny dokončeny a dochází v nich k poruchám.

Ilustrační fotografie

Původní rozpočty na výstavbu se více než zdvojnásobily a podle jihoafrického prezidenta Cyrila Ramaphosy bude potřeba investovat dalších několik desítek miliard randů k dokončení prací.

Vynaložené prostředky neodpovídají očekávanému zvýšení výroby energie. Podobně to je i s počty zaměstnanců. Statistiky ukazují, že mezi roky 1990 a 2005, kdy se vyrábělo nejvíce elektřiny, výrazně klesl počet zaměstnanců. Naopak v letech 2005 až 2018, kdy ve společnosti pracovalo až 48 700 zaměstnanců, se produkce energie snížila.

Řada domácností i menších či větších podniků se uchyluje k užívání alternativních zdrojů elektrické energie. V zemi roste popularita solárních panelů navzdory vyšší ceně. Prozatím se Jihoafričané obrňují trpělivostí a věří, že frekvence výpadků se sníží.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Jihoafrická republika.
Zdroj: dailyinvestor.com

• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Energetika

Doporučujeme