V Jižní Koreji nastupuje třetí vlna koronaviru

Nové případy opět překročily číslo 1000.

I přes zpřísnění opatření sociálního distancování Jižní Korea pozorovala přírůstek nových případů. Úřady uvedly, že současná opatření na úrovni 2,5 měla zatím omezený dopad na zpomalení viru. Trvalo více než 80 dní, než země zaznamenala nárůst počtu případů z 20 000 na 30 000. Trvalo však jen 20 dní, než země přidala dalších 10 000 případů.

O víkendu poprvé překonal počet nakažených číslo 1000, což je nejvyšší denní přírůstek od začátku pandemie. V pondělí toto číslo kleslo na 718 případů, v úterý byl počet nově nakažených 880. Ve středu a čtvrtek však nové případy opět překonaly číslo 1000. I nadále se přes 70 % infikovaných vyskytuje v hlavním městě a jeho nejbližším okolí.

Od pondělí do 3. ledna poskytují zdravotní úřady bezplatné testy na covid-19 na 150 provizorních klinikách v širší oblasti Soulu, a to i těm, kteří s pacienty nepřišli do kontaktu. Také rozšíří zařízení pro testování virů typu drive-thru a walk-through. Vlaky a expresní autobusy budou rovněž povinny obsadit pouze polovinu svých míst. Lidem se v zásadě doporučuje zůstat co nejvíce doma a od zaměstnavatelů se vyžaduje, aby nepotřební zaměstnanci pracovali z domova.

Vláda mimo jiné povolala na pomoc armádu. Celkem bylo v pondělí do 79 veřejných zdravotnických středisek v Soulu a okolních oblastech vysláno 379 příslušníků armády, kteří budou na dva měsíce vykonávat různé podpůrné role, jako jsou sledování kontaktů, správa dat a transfer vzorků. 

Vláda uznává, že současná úroveň sociálního distancování nedokázala vyrovnat virovou křivku, a naznačila, že nebude váhat přijmout úroveň 3, pokud to bude nutné. Zdravotnické úřady však zůstávají opatrné, protože tento krok způsobí ekonomické škody majitelům obchodů a osobám samostatně výdělečně činným.

Ministerstvo zdravotnictví minulý týden uvedlo, že země má zajištěn předčasný přístup k vakcínám COVID-19 vyvinutým čtyřmi farmaceutickými společnostmi a z globálního vakcínového projektu pro 44 milionů lidí. Jižní Korea uvedla, že dokončila dohodu se společností AstraZeneca Inc. a je v procesu finalizace dohody s dalšími dodavateli, jmenovitě Pfizer, Janssen a Moderna.

Nárůst případů má také vliv na akcie korejských nadnárodních společností. Hyundai Motor, největší automobilka v zemi, poklesla o 0,53 procenta na 258 000 wonů. Přední chemická společnost LG Chem poklesla o 1,86 procenta na 793 000 wonů a výrobce dobíjecích baterií Samsung SDI ztratil 1,26 procenta na 549 000 wonů. Přední výrobce oceli POSCO klesl o 1,07 procenta na 276 500 wonů.

Zdroj: Yonhap
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade a CzechInvest Jižní Korea.
• Témata: Koronavirus svět
• Teritorium: Asie | Korejská republika | Zahraničí