V Kazachstánu přibývá společností se zahraniční účastí

Na začátku podzimu 2020 působilo v Kazachstánu zhruba 21 tisíc společností se zahraniční účastí, což je o 11,8 % více než ve stejném období roku 2019.

Z toho 97,3 % jsou malé společnosti; 1,5 % je středně velkých a 1,2 % je velkých společností. Tato data poskytl server ranking.kz.

Nejčastěji zahraniční společnosti působí v oblasti velkoobchodu a maloobchodu, celkem je to zhruba 8000 firem. V segmentu stavebnictví šlo o dva tisíce firem, v oblasti odborných, vědeckých a technických činností zhruba tisíc. Největší počet zahraničních společností v Kazachstánu jsou s ruským podílem. Na konci srpna tohoto roku tedy v Kazachstánu působilo 7000 ruských společností, z nichž většina pracuje v oblasti obchodu.

V Kazachstánu sídlí také poměrně hodně podniků z Turecka. Tyto společnosti nejčastěji působí v oblasti obchodu, stavebnictví a výroby. Stojí za zmínku, že v oblasti poskytování ubytovacích a stravovacích služeb je většina zahraničních společností turecká, jde o 172 společností. Další zemí s velkým podílem v kazašských podnicích je Čína.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Kazachstán. 
Zdroj: www.kapital.kz 
• Oblasti podnikání: Ostatní
• Teritorium: Kazachstán