Zdroj: CzechTrade

V Kolumbii roste poptávka po jednostopých vozidlech

Průzkum ukázal, že v roce 2022 elektrické motorky a koloběžky tvořily 85 % veškerého importu v tomto segmentu v Kolumbii.

Využití elektrických skútrů a koloběžek se u Kolumbijců stalo novou alternativou městské mobility, ukázala studie od společnosti CVN, která integruje nástroje umělé inteligence, machine learning a Big Data k provádění tržních analýz.

Navzdory skutečnosti, že trh s dvoukolovými vozidly v roce 2022 mírně klesl, nadále představují jeden z prostředků, který Kolumbijci kupují nejvíce. V zemi jezdí přibližně 6 641 000 motocyklů. Následují automobily s 2 346 tisíci, dodávky s 1 410 tisíci, užitkové vozy s 214 tisíci, nákladní auta s 320 tisíci a vozy pro přepravu osob s 47 tisíci.

Ze studie také vyplývá, že dovoz elektrických dvoukolových vozidel do Kolumbie roste. Mezi lety 2021 a 2022 import zaznamenal nárůst o téměř 62 %. V roce 2021 bylo dovezeno přibližně 49 tisíc kusů, přičemž následující rok to bylo 79 tisíc. Elektrické skútry a koloběžky představovaly 85 % celkového objemu. Následovala elektrokola (7,38 %) a elektromotorky (6,76 %).

ExportMag.cz: Jihoameričané jsou posedlí krásou. Investují do ní navzdory krizi

Místnímu motocyklovému sektoru dominuje Asie s 64% tržním podílem. Následuje Indie, která si postupně ukrajuje větší část trhu, především se značkou Bajaj. Aktuálně ovládá asi 13 % kolumbijského trhu. I přes to, že Kolumbie ve velkém importuje dvoukolová vozidla ze zahraničí, sama je poměrně důležitým výrobcem a hráčem v regionu.

Místnímu průmyslu se podařilo vyvézt 1,1 milionu kusů v roce 2022. Nejdůležitějším trhem v tomto směru je pro Kolumbii Ekvádor, kam vyváží přibližně 84 % své produkce motocyklů. Následuje Venezuela (4,3 %), Chile (3,7 %) a Brazílie (0,85 %).

Jednou z proměnných, která pozitivně ovlivňuje poptávku po elektrických dvoukolových vozidlech je skutečnost, že hlavní město Bogota je aktuálně považováno za šesté nejpřetíženější město na světě, vzhledem k tomu, že její obyvatelé v roce 2021 ztratili v průměru 122 hodin, resp. 5 dní svého času, v dopravních zácpách.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Kolumbie.
Zdroj: portafolio.co

• Teritorium: Amerika | Kolumbie | Zahraničí

Doporučujeme