V Koreji narůstají obavy z druhé vlny covidu-19

Zrušení povinné karantény v Korejské republice je zatím v nedohlednu.

V Korejské republice začínají narůstat obavy z možného propuknutí druhé vlny koronavirové epidemie. Zatímco do poloviny srpna bylo denně zaznamenáváno méně než 10 případů, po 15. srpnu narostl počet denních pozitivních testů na téměř 400. Tento růst je primárně způsoben šířením mezi věřícími během bohoslužeb. K 23. srpnu bylo identifikováno šest primárních ohnisek, z toho pět kostelů a jedna kavárna.

Podchycení viru je pak nadále komplikováno tím, že většina nakažených je vyššího věku, ti jsou silně věřící a považují covid-19 za vládní propagandu, jež je uměle šířena za účelem potlačit protivládní protesty, a to celé značně snižuje kooperaci.

Byl opět zaveden 2. stupeň sociálního distancování, který v uzavřených prostorách omezuje shromáždění více než 50 osob. Vzhledem k rozšíření viru ze Soulu do dalších částí země vláda zvažuje zpřísnění a zavedení 3. stupně s omezením na 10 osob.

Na druhou stranu díky covidu-19 se stále daří e-commerce a zásilkovým službám. Dobře si vedou také stavební firmy, které mají dostatek zakázek a díky sníženému provozu také méně omezení. Zásoba roušek se zdá být po první vlně stabilizovaná, byl zrušený přídělový systém, a dokonce byl obnovený jejich vývoz.

Ačkoliv je v současné době primárním problémem lokální šíření a případů ze zahraničí je minimum, občané se v brzké době nedočkají zrušení povinné 14denní placené státní karantény pro širokou veřejnost. I přestože byly v posledních týdnech některé letecké spoje mezi Soulem a Evropou, včetně Prahy, částečně obnoveny, dopravci kvůli nízké poptávce budou i nadále operovat jen v omezené míře.

Zdroj: CzechTrade a CzechInvest Korea
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade a CzechInvest v Soulu.
• Témata: Koronavirus svět
• Teritorium: Korejská republika