Zdroj: CzechTrade

V Latinské Americe mají Kolumbijci nejnižší životními náklady

V Kolumbii je levný život, Bogota není nejdražším městem v zemi. Přestože inflace v zemi zůstává na historicky vysokých úrovních, Kolumbijci platí méně než v jiných zemích v regionu.

Jedním z důsledků vysoké inflace je zvýšení životních nákladů. Přestože v Kolumbii dosáhl index spotřebitelských cen letos březnu 13,34 %, ve své roční variaci zůstává na historicky vysokých úrovních. Náklady, které platí Kolumbijci, jsou i nadále nižší než v jiných latinskoamerických zemích. Ukazuje to srovnávač životních nákladů Living Cost, který shromažďuje data ze 197 zemí.

Ilustrační fotografie

Podle výzkumu se nejvyšší náklady ze zemí Latinské Ameriky platí v Uruguayi. Tam je podle Living Cost potřeba k životu minimální měsíční průměr 1 143 dolarů za osobu, resp. jednočlennou domácnost. V Panamě je to 1 112 dolarů, Chile 1 028 dolarů a Kostarice 1 000 dolarů. El Salvador první pětku nejdražších měst Latinské Ameriky uzavírá s průměrem 876 amerických dolarů na měsíc.

Podle srovnávače jsou životní náklady v Kolumbii nižší, než v Bolívii (693 dolarů), Peru (693 dolarů), Argentině (604 dolarů) a dokonce i ve Venezuele (770 dolarů). V Kolumbii je k životu potřeba minimální měsíční průměr jen 546 dolarů, což je v přepočtu okolo 2,5 milionu kolumbijských pesos.

Trend bude vyrobit s méně materiálem více, říká spolumajitel společnosti Beneš a Lát

Kdo by čekal, že nejdražší život v zemi je v hlavním městě, zmýlil by se. Podle Living Cost je nejdražším místem pro život v Kolumbii město Cartagena (771 dolarů). Z těchto peněz potřebuje člověk v průměru zaplatit 461 dolarů za bydlení a veřejné služby, 177 za jídlo a 85 za pohyb ve městě. Až po Cartageně na severním pobřeží Karibiku následuje Bogota ve vnitrozemí, kde člověk potřebuje v průměru 676 dolarů měsíčně. Třetím nejdražším městem je Medellín, kde jednotlivec musí mít v průměru k dispozici 662 dolarů na měsíc, aby vyžil. Na druhém konci se nachází město Sogamoso v departementu Boyacá, kde občan musí mít v průměru 325 dolarů na měsíc.

Pro srovnání v Praze je to v průměru 1 479 dolarů.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Kolumbie. 
Zdroje: portafolio.co, livingcost.org

• Teritorium: Amerika | Kolumbie | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Ostatní

Doporučujeme