Zdroj: CzechTrade

V lednu klesly italským domácnostem výdaje na plyn o 34,2 %

Nově vydaná opatření sice pomáhají, roční náklady na energie přesto vzrostly o 36 %. Italská vláda proto od jara vydá nová opatření.

Úřad pro energetiku, sítě a životní prostředí Arera uvedl, že v lednu 2023 klesl účet za plyn italským rodinám o 34,2 %. Arera totiž v posledních měsících změnil způsob výpočtu složky ceny plynu tak, aby rodinám pomohl snížit náklady.

Ilustrační fotografie

Co se týče ročních výdajů na plyn, ty pro typickou rodinu v běžném roce dosáhly průměrné hodnoty 1 769 eur, což je o 36 % více v meziročním srovnání. Nově vydaná opatření na ochranu koncových uživatelů, která byla schválená v posledním vládním balíčku, zahrnují například zrušení systémových poplatků za plyn či snížení DPH na 5 % pro civilní a průmyslové využití. Tato opatření jsou platná do konce března a platí pro subjekty s roční spotřebou plynu do 5 000 eur.

Pro 71 % Italů jsou hned po inflaci vysoké ceny energií druhým největším problémem, daleko před drahými pohonnými hmotami. Italská vláda již začíná jednat o nových nástrojích, jak od jara opět pomoci rodinám a společnostem. Vláda se bude snažit rodinám garantovat cenu energií víceméně blízko cenám loňského roku (například 70 až 90 %) a firmám nabídnout daňové pobídky pro využívání obnovitelných energií. Zároveň se bude snažit vyhnout financování zahraničních monopolů, jako je například čínský na fotovoltaiku.

Zpracoval kolektiv zahraničních pracovníků CzechTrade Itálie.
Zdroj: Il Sole 24 Ore, today.it

• Oblasti podnikání: Energetika | Ostatní
• Teritorium: Evropa | Itálie | Zahraničí