V Maďarsku chce zákonem snížit plýtvání potravinami

Od února roku 2022 musí největší obchody s potravinami nabídnout výrobky blížící se ke konci jejich trvanlivosti nově vytvořenému Centru pro záchranu potravin (Élelmiszermentő Központ Nonprofit Kft. – ÉMK).

Účelem legislativy je dostat zboží s končícím datem spotřeby k lidem v nouzi, nikoli do koše. Novela zákona určuje, že nejpozději 48 hodin před koncem trvanlivosti, mají být potraviny předány Centru pro záchranu potravin. Nařízení se nevztahuje na potraviny s trvanlivostí kratší než 48 hodin. Potraviny mohou obchody nabídnout i charitativním organizacím.

Potravinový odpad. Zdroj: Shutterstock

Zákon se týká obchodů, jejichž roční čisté tržby přesahují 100 miliard forintů (zhruba 6,7 miliardy korun). Podle analytiků se nová legislativa bude vztahovat zejména na zahraniční řetězce, jako jsou Lidl, Spar, Tesco, Auchan, Aldi nebo Penny Market. 

V odůvodnění zákona mimo jiné stojí, že podle odhadů Organizace spojených národů pro výživu a zemědělství asi třetina vyrobených potravin skončí v koši, přičemž jejich výroba vyžaduje značné zdroje. Přičemž mezi členskými státy EU více než pět procent potravinového odpadu vzniká právě v maloobchodních řetězcích.

Revoluce proti plastům. Startup Refork vyvinul rozložitelné příbory

Prodejny, na které se zákon bude vztahovat, musí také zpracovat plán na snižování plýtvání potravinami, který je nutné předložit Centru pro záchranu potravin do 31. května 2022. Při překročení plánu o více než dvě procenta ročně bude následovat pokuta.

Zvýší se také maloobchodní daň pro největší obchody s potravinami z 2,5 procenta z tržeb na 2,7 procenta. Zákon vstoupí v platnost 1. února 2022.

Zdroj: https://www.portfolio.hu/https://infostart.hu
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kancelář Maďarsko.

• Témata: Ekonomika ve světě
• Teritorium: Evropa | Maďarsko | Zahraničí