V mexickém Tulumu by tento rok měly začít projekty na zlepšení dopravy

Tento rok by měla začít výstavba celkem tří doplňujících projektů v hodnotě 180 miliard pesos (8,9 miliardy amerických dolarů) pro Májský vlak ve státě Quintana Roo na jihu Mexika.

Projekty mají za cíl modernizaci silnice Cancún – Tulum, obchvat města Tulum a výstavbu nového letiště v Tulumu. Národní fond na podporu turismu (Fonatur) dohlíží nad stavebními pracemi Májského vlaku o délce 1 500 km, přičemž výstavbu železnice a jednoho terminálu má na starosti Ministerstvo národní obrany (Sedena). Projekt je financován z federálních zdrojů. Jakmile bude projekt dokončen, tak bude vlak administrovat právě Sedena.

Vláda státu Quintana Roo již představila plány na integraci zmíněných projektů do železniční trati Májského vlaku. Ta spojí pět jihovýchodních států a očekává se, že podpoří cestovní ruch.

Modernizace silničního úseku Cancún – Tulum

byla původně zahrnuta do licitace na pátý úsek železnice, který spojí mezinárodní letiště v Cancúnu a oblíbené turistické středisko Tulum přes Playa del Carmen. Projekt byl však z finančních důvodů rozdělen na dva samostatné projekty.

Letos byly vyhlášeny a zadány dvě zakázky na železniční trať a jedna na modernizaci a provoz silnice.

Podle dokumentů, které Fonatur předložil ministerstvu financí a veřejných úvěrů (SHCP) v únoru, bude projekt silničního spojení, podél kterého bude postaven pátý úsek Májského vlaku, stát 12,8 miliardy pesos, z čehož bude letos přiděleno 3,7 miliardy pesos, zbytek pak bude využito do roku 2023. Součástí projektu je rozšíření silnice na tři pruhy v každém směru.

Více než po deseti letech diskuzí oznámily autority plán vypsat veřejné výběrové řízení na výstavbu obchvatu Tulumu o délce 26 km v tomto roce. Mělo by se jednat o projekt, který bude financován částečně z veřejných a částečně soukromých zdrojů.

Práce na novém letištním terminálu v Tulumu by měly dle prezidenta Lópeze Pbradora začít v tomto roce, ihned jak budou dokončeny studie. Nicméně, dosud chybí celá řada technických detailů a vláda dosud nezveřejnila ani odhadovanou výši investice. Letiště by mělo začít fungovat v roce 2023. Odpovědná za projekt bude Sedena, která aktuálně staví nové mezinárodní letiště Felipe Ángeles (AIFA) v Estado de México.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Mexiko.
Zdroj: www.bnamericas.com
• Témata: Ekonomika ve světě
• Teritorium: Amerika | Mexiko | Zahraničí