V Mexiku se projednává energetická reforma, která má podpořit státní společnost CFE

Koncem ledna předložil prezident Andrés Manuel López Obrador návrh na změnu Zákona o energetické energii. Hlavní změnou je odstranění ekonomického kritéria a tím eliminace velkoobchodního trhu s elektřinou (MEM), a to pomocí řady regulačních změn ve prospěch Federální komise pro elektřinu (CFE).

I přes hlasitý nesouhlas opozice se Poslanecká sněmovna (304 hlasy pro, 179 proti a 4 se zdrželi hlasování) vyjádřila pro schválení Energetické reformy. Návrh dále putuje do Senátu, i zde má vládní koalice složená z Hnutí národní obnovy (Morena), Strany práce (PT) a Strany sociálního setkání (PES) většinu, a dá se proto předpokládat, že tento návrh bude přijat.

Nový zákon má posílit státní společnost CFE a její elektrárny, zejména pak vodní a ty s kombinovanými cykly. Pokud reforma projde, rušila povinnost CFE odebírat elektřinu od soukromých výrobců prostřednictvím tzv. elektrických aukcí, které byly zavedeny v rámci reformy přijaté za minulé administrativy. Zmíněná reforma v roce 2013 otevřela sektor soukromým investicím, které budou touto změnou velmi pravděpodobně negativně ovlivněny.

Dle opozice ohrozí tato reforma 105 soukromých projektů obnovitelných zdrojů energie, do kterých bylo investováno více než 461 miliard pesos (22,55 miliardy USD). Nová reforma bude mít vliv také na zvýšení nákladů na výrobu elektřiny, což v konečném důsledku zaplatí občan, ať už skrz zvýšené tarify za elektřinu či prostřednictvím daní. Dle opozice výrazně vzrostou dotace pro státní CFE.

Reforma nepodporuje výstavbu nových zařízení na výrobu obnovitelných zdrojů energie a narušuje design Certifikátů čisté energie (CEL) jako nástrojů pro urychlení přechodu k čisté energii. Federální komise pro elektřinu CFE by měla v následujících pěti letech investovat více než 281 milionů pesos, kdy významnou část této investice má tvořit výstavba nových elektráren s kombinovanými cykly. Příležitosti pro zahraniční firmy jsou tak spíše co se týče investic do konvenčních zdrojů energie.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Mexiko. 
Zdroj: 
www.imco.org.mx
• Oblasti podnikání: Energetika | Investice | Investiční celky
• Teritorium: Amerika | Mexiko | Zahraničí