V nizozemském Leidenu vědci začnou testovat vakcínu proti koronaviru

135 dobrovolníků se nechá naočkovat.

Poprvé bude skupině Nizozemců podána experimentální vakcína proti koroně. Univerzitní lékařská centra v Leidenu, Utrechtu a Groningenu v současné době přijímají 135 zdravých dobrovolníků, kteří jsou k dispozici jako testovací subjekty pro „nizozemskou“ vakcínu proti covidu od farmaceutické společnosti Janssen.

V Německu a Španělsku se studie účastní celkem více než 400 lidí. Mimochodem, nejde ani tak o to, aby zjistili, zda injekce chrání před koronou, ale o to, zda má vakcína vedlejší účinky, zda vytváří protilátky a buňky v krvi a v jaké dávce může být nejlépe podána.

Vakcína z Leidenu, skládající se z neškodného rýmového viru, který byl geneticky modifikován tak, aby připomínal nový koronavirus, je v současné době testována na bezpečnost na lidských dobrovolnících v Belgii a USA. Společnost doufá, že prozatímní výsledky projedná s registračními úřady někdy v příštích několika týdnech. „Mezitím však již máme povolení pro další fázi výzkumu,“ řekl mluvčí Janssenu.

Pokud se všechny předběžné testy ukážou jako prospěšné, je čas na skutečnou práci: injekce bude poté poprvé testována „ve skutečnosti“ v zemi, kde virus cirkuluje, a mezi běžnou populací. Jednou z těchto zemí budou v každém případě USA, kde sídlí Janssenova mateřská společnost Johnson & Johnson. Stále není jasné, jaká bude další zkušební země, ale Nizozemsko bude s největší pravděpodobností odmítnuto, protože je zde příliš málo infekcí.

Celosvětově je v současné době na lidech testováno téměř padesát experimentálních vakcín v různých fázích výzkumu. V Číně a Rusku již byly schváleny dvě vakcíny pro omezené použití zejména vojenským personálem, i když mezi odborníky existuje velká pochybnost, zda vakcíny budou fungovat správně. Vakcína z Leidenu bude 24. vakcínou, která bude testována ve větším měřítku.

Výsledky pokusů na opicích s leidenskou vakcínou uvítali odborníci na vakcíny minulý měsíc s téměř jednomyslným nadšením. „Ve skutečnosti je lepší než oxfordská vakcína,“ citoval jeden z výsledků, přičemž odkazoval na vakcínu, která je častokrát považována za vůdce v Evropě – z univerzity v Oxfordu.

Trik, který Janssen ponechával v tajnosti spočíval v tom, že společnost testovala sedm mírně odlišných vakcín, z nichž jedna vyšla jako „nejlepší“. Velkým bonusem vakcíny od Janssen je, že se zdá, že zabraňuje usazování viru v nose – což je pro vakcíny proti respiračním virům notoricky obtížný úkol.

Poněkud nevýhodné je, že leidenští vědci viděli malou „odpověď T-buněk“, což je obranná linie, která se zdá důležitá, zejména u koronavirů. Ale to bylo u opic. Nikdo nemůže přesně říci, jak vakcína oživí imunitní systém člověka. Očekává se, že injekce bude novým testovaným podána koncem září.

Bron: www.volkskrant.nl
Sestavil kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Benelux
• Témata: Koronavirus svět
• Teritorium: Nizozemsko