Zdroj: CzechTrade

V Nizozemsku zpomaluje výstavba nových bytů. To prohlubuje problém s nedostatkem bydlení

Podle nového výzkumu se v Nizozemsku neočekává zmírnění do roku 2028.

Nejnovější prognóza společnosti ABF Research uvádí, že počet nevyřízených novostaveb je v současnosti 390 000 ve srovnání s 315 000 před rokem, což je nárůst o téměř čtvrtinu.

Ilustrační fotografie

Stavitelé letos odhadují, že postaví 95 000 domů, ale nadále se očekává, že tempo v příštích dvou letech zpomalí na přibližně 78 000. Výzkumník Léon Groenemeijer pro nizozemský deník Financieele Dagblad řekl, že vláda pravděpodobně nedosáhne svého cíle postavit 900 000 domů do roku 2030. ABF odhaduje, že 834 000 je realistické číslo.

Problémy jsou způsobeny kombinací vysoké poptávky a provinčních vlád, které jsou zodpovědné za rozsáhlé plánování a nejsou schopny dostatečně rychle vyřídit stavební povolení. Požadavek na snížení emisí oxidu dusného, aby byl v souladu s evropskými zákony na ochranu přírody, také ztížil stavebníkům získání povolení k ochraně životního prostředí.

ExportMag.cz: Digitrony slaví comeback. Český startup uspěl s technickou stavebnicí

„Regionální úřady vytvořily spoustu plánů, ale počet stavebních povolení stagnuje,“ řekl Groenemeijer. ABF očekává, že stavebnictví to dožene po roce 2028, až se překážka uvolní, možnou úpravou nedokončených projektů.

K poptávce se přidal zrychlující se růst populace, loni o 224 000 obyvatel více. Počet vzrostl o více než 100 000 uprchlíků přicházejících z Ukrajiny. Statistická agentura CBS předpovídá, že v krátkodobém horizontu počet obyvatel poroste o 120 000 ročně.

Ministr bydlení Hugo de Jonge připustil, že příští rok bude pro stavitele domů obtížný, kvůli vysoké úrokové sazbě a rostoucím režijním nákladům. Vývojáři také kritizovali De Jongeovy plány dostat 90 % nájemního bydlení pod kontrolu, což podle nich působí jako odrazující prostředek.

Pád kabinetu Marka Rutteho na začátku července také pravděpodobně zdrží postup legislativy o stavbě domů, protože úřednická vláda může zavádět zákony pouze v nekontroverzních oblastech. De Jonge pracoval na návrhu legislativy, aby zkrátil celkovou dobu potřebnou k výstavbě nového domu od koncepce po dokončení.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Nizozemsko.
Zdroj: www.dutchnews.nl

• Teritorium: Evropa | Nizozemsko | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Investice | Stavebnictví a stavební materiály

Doporučujeme