Zdroj: CzechTrade

V Östersundu bude vybudováno jedno z největších švédských datových center

Do roku 2033 bude v Östersundu investováno celkem 18 miliard švédských korun do EcoDataCenter 2, jednoho z největších datových center ve Švédsku, které po svém dokončení vytvoří podle odhadů 1 000 nových pracovních míst.

Digitalizace je pro úspěch v ekologickém přechodu klíčová, a proto je zapotřebí také ekologická digitální infrastruktura, která zvládne zpracovávat rostoucí množství dat. „EcoDataCenter 2 v Östersundu bude pro tento přechod klíčové a bude důležité jak pro cíle společností, tak pro cíle Švédska v oblasti klimatu,“ říká Dan Andersson, generální ředitel společnosti EcoDataCenter.

Ilustrační fotografie

Investice v Östersundu je od samého počátku koncipována jako oběhová, kdy odpadní teplo z EcoDataCenter 2 bude mimo jiné přispívat k výrobě potravin.

Zřízení je výsledkem spolupráce mezi EcoDataCenter a WA3RM, což je společnost, která využívá zbytkové proudy, například odpadní teplo z datových center a dalších průmyslových odvětví. Společnost WA3RM je zodpovědná za výrobu potravin v provozovně.

ExportMag.cz: Čipy a jízdní kola. V čem ještě exceluje malý velký Tchaj-wan?

„Unikátní je, že zde od začátku společně navrhujeme oběhový systém. Není to nic, co bychom přidávali na konci stavebního procesu nebo přidávali ke stávajícímu podniku,“ komentuje Jacques Ejlerskov, generální ředitel společnosti WA3RM.

„Založením EcoDataCenter 2 se zvýší soběstačnost Švédska jak v oblasti digitalizace, tak prostřednictvím společnosti WA3RM i v oblasti potravin. Jedná se o novou generaci datových center a v budoucnu s námi bude moci sdílet zdroje více společností,“ doplňuje Dan Andersson.

Tato velká švédská investice může přinést i dobré příležitosti pro české firmy z oborů stavebnictví a hitechnologií. V případě zájmu o tento budoucí projekt, ale i při rozvoji jiných obchodních aktivit ve Skandinávii, se mohou firmy obracet na zahraniční kancelář ve Švédsku se sídlem ve Stockholmu. 

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Skandinávie.
Zdroj: Simon Matthis, www.industrinyheter.se

• Teritorium: Evropa | Švédsko | Zahraničí

Doporučujeme