V Pekingu bude otevřena pilotní zóna volného obchodu

U Pekingu se bude otevírat nová zóna volného obchodu zaměřená na služby.

Čínská centrální vláda podpořila otevření pilotní zóny volného obchodu ve hlavním městě země Pekingu. Cílem této zóny volného obchodu je rozvoj vědecko-technologických inovací, otevírání sektoru služeb a rozvoj digitální ekonomiky.

Dle vyjádření čínského prezidenta Xi Jinpinga (Si Ťin-pchinga) bude pekingská zóna volného obchodu sloužit jako platforma pro otevírání a rozvoj celé oblasti Pekingu, Tianjinu (Tchien-ťinu) a Hebei (Che-pej) a otevře nové možnosti rozvoje zejména v oblasti služeb.

Zóny volného obchodu jsou v Číně velmi oblíbeným nástrojem rozvoje mezinárodní spolupráce, neboť umožňují značné zkrácení a zjednodušení formalit při obchodování s touto zemí. V okolí hlavního města se však jedná o první projekt tohoto druhu. Tento krok navazuje na další aktivity čínské vlády směřující k podpoře rozvoje sektoru přeshraničních služeb různých druhů.

Hlavní výhodou pekingské zóny volného obchodu je blízkost k politickému centru země, velmi kvalitní infrastruktura a silná podpora ústřední vlády. České podniky se zájmem o podnikání v Číně jistě uvítají i blízkost významných měst Pekingu a Tianjinu, kde se celkem nachází téměř 40 milionů spotřebitelů s relativně vysokými disponibilními příjmy a rovněž také blízkost sportovišť nadcházejících zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře agentury CzechTrade Čína – Peking.
• Oblasti podnikání: Investice | Služby | Software a ICT služby
• Teritorium: Čína