Zdroj: CzechTrade

V Rakousku prudce zdražují dřevěné pelety

Ceny dřevěných pelet se v Rakousku za rok více než zdvojnásobily a dále rostou. Důležitým ukazatelem enormní poptávky a nedostatku je extrémně vysoká cena dřevěných pelet.

Důsledkem výrazného zvýšení výrobních nákladů na pelety se zvýšily ceny. Zdražily piliny a stouply náklady na energie a dopravu. Poptávka po peletách je navíc velmi vysoká. Prodeje peletových topných systémů v Rakousku se letos zdvojnásobily. Kolem čtyř procent domácností nyní topí peletami.

Ilustrační fotografie

Došlo také k selhání dodávek v souvislosti s válkou na Ukrajině. To znamená, že chybí asi deset procent potřeby z EU. Zejména Rakousko zaznamenalo ztráty v dodávkách ze svých hlavních odběratelských zemí, z Česka a z Německa – klesly oproti předchozímu roku téměř o polovinu.

Průměrná cena pelet činila v srpnu v závislosti na dodavateli v průměru 60 eur za tunu. V letech 2017 až 2021 se cena pelet pohybovala kolem deseti eur za tunu. Ceny pelet v Rakousku jsou ale nižší než v Německu a v Itálii. V Rakousku stála tuna pelet v říjnu průměrně 633 eur, zatímco v Německu 743 eur a v Itálii 800 eur.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Rakousko.
Zdroj: derStandard.at

• Oblasti podnikání: Obchod | Zemědělství a lesnictví
• Teritorium: Evropa | Rakousko | Zahraničí

Doporučujeme