V Rakousku roste zájem o dálkové chlazení

Od roku 2018 do roku 2019 se počet GWh dálkového chlazení zvýšil asi o dvacet procent.

Dálkové chlazení je stále rozšířenější a populárnější. Podle Asociace dodavatelů plynu a tepla by letos mohl překonán být prodejní rekord z předchozího roku. V roce 2019 bylo zákazníkům dodáno 192 GWh dálkového chlazení, což je o pětinu více než v předchozím roce. Dálkové chlazení může ušetřit energii a emise CO2.

Jak uvedl Peter Weinelt, předseda asociace a náměstek generálního ředitele Wiener Stadtwerke: „Díky stále rostoucímu počtu dní s teplotami nad 30 °C roste poptávka po dálkovém chlazení.“ Podle asociace bylo v horkém létě roku 2019 ve Vídni od června do srpna naměřeno 7304 hodin, kdy bylo třeba snižovat pokojovou teplotu (Kühlgradstunden), což o 9,0 % více, než v předchozím roce.
Koncem roku 2019 byl výkon dálkového chlazení v Rakousku 159 MW, zatímco koncem roku 2018 to bylo 138 MW.

K největšímu nárůstu došlo ve Vídni a ve Štýrském Hradci. K tzv. „Cool Spots“ patřily i Linz a St. Pölten. Podle informací Wien Energie roste poptávka ve Vídni v průměru o 10 až 15 % ročně. V loňském roce vzrostla dodávka ze 124 na 156 GWh. Dálkové chlazení dnes nahrazuje již přes 50 000 konvenčních systémů klimatizace a ušetří více než 19 000 tun CO2.

Wien Energie plánuje do expanze investovat 80 milionů eur 

Do roku 2025 plánuje Wien Energie investovat do rozvoje výroby a sítí dálkového chlazení 80 milionů EUR. Dálkové chlazení vyžaduje o 70 % méně energie a produkuje o 50 % méně emisí CO2, než konvenční klimatizace. Zájem se momentálně zaměřuje na centrum Vídně. V současné době je ve výstavbě páté zařízení v prvním vídeňském okrese – chladicí středisko Stubenring. Chlazení na dálku se ale neomezuje jen na centrum Vídně. Využívají jej například nemocnice, hotely a kancelářské budovy. V současné době funguje ve Vídni 18 chladicích středisek s výkonem 130 MW a síť má 16 kilometrů. 

Podle asociace čítala celorakouská síť koncem roku 2019 22 kilometrů. Při dálkovém chlazení protéká z centrálního chladicího centra voda ochlazená na 6°C izolovanými trubkami k zákazníkovi prostřednictvím dálkové chladicí sítě. Tam voda uvolňuje chlad, který ochlazuje budovu. Při teplotě 16 °C voda se voda vrací zpět do centrálního chladicího centra, kde je znovu ochlazována. Stejně, jako u dálkového vytápění, jsou objekty zásobovány centrálně. K chlazení se používají vysoce účinné kompresory poháněné elektřinou nebo absorbéry poháněné teplem.

V absorpčních chladičích se jako hnací energie používají stejné zdroje energie, které se používají pro výrobu dálkového vytápění. Především odpadní teplo z průmyslu, spalování odpadu nebo geotermální energie, které jsou k dispozici po celý rok, je podle obchodního sdružení obzvláště hodí k chlazení 

Zdroj: www.diepresse.com, www.eurocommpr.at
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade ve Vídni.

Pravidelné novinky e-mailem