V Rakousku se inflační spirály nemusíte bát

Inflace je nejvyšší za posledních 10 let. Odbory jsou přitom při letošních jednáních o zpracování kovů obzvláště razantní.

procenta_749884729-120.jpgV rakousku začala jednání o mzdách. Tento týden se sešli zástupci zaměstnavatelů a zaměstnanců z hutního průmyslu na prvním kole jednání. K žádnému rozhodnutí ale nedošlo. Předseda zaměstnavatele Christian Knill tvrdí, že je třeba více prostoru pro diskuzi. Další kolo jednání je naplánováno na 11. října.  

Zvyšování cen a mezd
Čilé chování odborářů posiluje obavy z inflační (mzdově cenové) spirály. Inflační spirála znamená vzájemný vzestup cen a mezd. Když rostou ceny, pracovníci požadují vyšší mzdy. Společnosti zahrnují do cen zvýšené mzdové náklady, což následně vede ke zvyšování cen. A tak se spirála stále točí a šroubuje ceny nahoru. Tohoto vývoje se však v Rakousku v blízké budoucnosti nemusíme bát, říká Bittschi. Proč inflační spirála Rakousku nehrozí? Je pro to hned několik důvodů. Průmysl má vývozní kvótu 80 procent, takže zvýšení cen by postihlo především zahraniční země. „Je předvídatelné, že inflace bude opět klesat. Možná, že ještě ne v roce 2022, ale až v roce 2023.“ Nedojde k žádné hyperinflaci. Proti inflační spirále hovoří také velmi silný vývoj produktivity.  

Robert Holzmann, guvernér Oesterreichische Nationalbank, nedávno také zdůraznil, že inflace v Rakousku bude jen dočasně vysoká a že nevidí žádné nebezpečí inflační spirály. V televizi ORF šéf Wifo Gabriel Felbermayr řekl: „Určitě to nebude 4,5 procenta.“ Trojka vpředu je ale možná.  

Odbory letos požadují nejen výrazné zvýšení reálných mezd, ale také příspěvky na 2. a 3. směnu nebo na noční práci. Kromě toho se má nadprůměrně zvýšit příjem učně. V kovodělném průmyslu se v současné době vzdělává kolem 8 000 učňů. Učeň v prvním ročníku zatím dostává 749 eur, v budoucnu by to mělo být 1 000 eur.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Rakousko.
Zdroj: Wiener Zeitung
• Témata: Ekonomika ve světě
• Teritorium: Evropa | Rakousko | Zahraničí