V říjnu začne létat nová italská aerolinka Ita, která nahradí Alitalia

Jedním z klíčových témat nového obchodního plánu je udržitelnost. Od roku 2022 budou do flotily přibývat moderní letadla, která mají mít nižší emise než stávající modely.

Dlouhá jednání mezi EU a italskou vládou o nové společnosti Alitalia – Ita dospělo do finální fáze a obě strany nakonec dospěly k dohodě, na jejímž základě se 15. října uskuteční první let nové aerolinky Ita. V ten samý den pak ukončí působnost společnost Alitalia.

Letecká flotila Ita bude čítat 52 letadel, již v roce 2022 se však flotila rozroste na 78 letadel. Očekává se, že od roku 2022 budou do flotily přibývat letadla nové generace, která postupně nahradí letadla se starými technologiemi. Na konci roku 2025 by měla flotila čítat na 105 letadel s 81 letadly nové generace (což odpovídá 77 % celkového flotily).

Zahájení provozu Ita bude z větší části soustředěno na trasách vybraných na základě jejich ziskovosti, k nimž bude přidán vybraný počet tras, které, i když nejsou bezprostředně ziskové, jsou považovány za investice k zajištění udržitelné přítomnosti ve střednědobém horizontu na trzích, které jsou pro zemi zajímavé. Ita zaměří své podnikání na dopravní uzly Řím Fiumicino a milánské letiště Linate.

Na začátku provozu bude společnost obsluhovat 45 destinací se 61 linkami, které se v roce 2025 zvýší na 74 destinací a 89 linek. Na dálkové síti bude Ita v zimní sezóně roku 2021 provozovat spojení do New Yorku (z Říma a Milána), Tokia Haneda, Bostonu a Miami (z Říma), ale již v sezóně léto 2022 společnost plánuje zahájit nové lety do Sao Paula, Buenos Aires, Washingtonu a Los Angeles.

Na postup při ochraně pracovníků a spotřebitelů bude dohlížet Ministerstvo hospodářského rozvoje. V roce 2021 by mělo pro Ita pracovat asi 2800 pracovníků a do roku 2021 až dvojnásobek (cca 5750).

Jedním ze základních pilířů obchodního plánu je udržitelnost: pokud jde o snižování dopadů na životní prostředí, letadla nové generace budou mít nižší emise CO2 a navíc má flotila používat udržitelné letecké palivo. Kromě třídění odpadu bude na palubě letadel používán kompostovatelný materiál.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Milán.
Zdroj: La Repubblica
• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Doprava, logistika | Letecký průmysl | Služby
• Teritorium: Evropa | Itálie | Zahraničí