V roce 2021 Ukrajina zmodernizuje svou železniční síť

V roce 2021 státní železniční společnost Ukrajiny Ukrzaliznytsia provede generální opravy 50 osobních vozů a plánuje také nákup 100 nových vozů. Jedná se o rekordní objem obnovy parku železničních vagónů za posledních deset let. Na nákup je vyčleněno 2,7 miliardy UAH (cca 87 mil. eur) a generální oprava 50 stávajících vozů bude stát předběžně 450 mil. UAH (cca 14,5 mil. eur).

Vedení ukrajinské železnice zdůraznilo, že prioritou budou právě generální opravy a modernizace stávajících vozů, protože náklady na modernizovaný vůz činí pouze třetinu ceny nového vozu.

V rámci modernizace dostanou vozy kompletně obnovenou karoserii se střešní klimatizací, novými okny a roletami, zásuvkami USB u každého sedadla. V každém kupé se plánuje individuální klimatizace a další prvky interiéru, které zlepší pohodlí cestujících.

Nejziskovějším odvětvím ukrajinské železnice je nyní nákladní doprava. V letošním roce dosáhl objem vnitrostátní železniční dopravy 6163 mil. tun/km, což je za poslední roky rekordní číslo.

V sektoru železničního strojírenství působí na ukrajinském trhu společnost Witkowitz a.s., která letos v dubnu podepsala investiční dohodu s ukrajinským závodem Yuzhmash ve výši 50 milionů. Spolupráce se bude týkat vývoje, výroby a modernizace vodíkových motorů pro dieselové lokomotivy.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Ukrajina.
Zdroj: www.uz.gov.ua
• Teritorium: Evropa | Ukrajina | Zahraničí