V Santiagu de Chile vybudují novou lanovou dráhu

Chile se zaměřuje čím dál více na uhlíkovou neutralitu a rozvoj využívání obnovitelných energií i v běžné městské infrastruktuře.

Kromě zapojení uhlíkové neutrality do rozvoje hlavního městského parku Parquemet, je dalším projektem, který se v tomto odvětví plánuje, tzv. Teleférico Bicentenario. Jedná se o novou lanovou dráhu, která bude součástí běžné veřejné dopravy a bude schopna snížit nejen znečišťování ovzduší, ale také snížit přetíženou pozemní dopravu a čas přepravy.

Unikátní projekt 3,2 km dlouhé lanovky vedoucí částmi Las Condes, Providencia, Vitacura a Huechuraba, vytvoří jedinečnou trasu od Costanera Center přes hory do Ciudad Empresarial. Cestu, která aktuálně trvá 40-45 minut, bude možné absolvovat za 13 minut. Lanovka bude mít 4 stanice, poháněna bude výhradně elektrickou energií s vysokým podílem energie z obnovitelných zdrojů a kapacita je plánována až pro 6 000 lidí za hodinu.

Významně tak uleví dopravě v této části města. Denně se totiž do Ciudad Empresarial přemisťuje z městské čtvrti Providencia a sousední Las Condes několik tisíc lidí. Město připravuje celkem 146 kabin, z nichž každá převeze maximálně 10 lidí, o víkendech a svátcích je mohou využívat také lidé jedoucí za sportem a bude povoleno převážet kola.

Podle oficiálních vládních zdrojů by se měla stavba zahájit v únoru 2023 a její první provizorní provoz je naplánován na duben 2025. Pro veřejnost by měla být lanovka spuštěna oficiálně v říjnu 2025. Společnost Sociedad Concesionaria Teleférico Bicentenario obdržela od Banco de Crédito e Inversiones (BCI) dlouhodobou půjčku v hodnotě 100,5 milionů USD, aby mohl být projekt zrealizován.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Chile.
Zdroj: Gobierno de Chile
• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Doprava, logistika
• Teritorium: Amerika | Chile | Zahraničí