V Spojených arabských emirátech proběhl veletrh Space Business Forum Dubai

Dne 19. 10. 2021 proběhlo na světové výstavě EXPO 2020 Space Business Forum, kde se prezentoval místní vesmírný průmysl, ale i partnerské země.

Spojené arabské emiráty se letos staly teprve pátou zemí na světě, která dokázala na orbitu Marsu vyslat svou sondu. Ta nesla název Naděje. Celý projekt zabral od začátku šest let a země díky tomu získala důležité know-how v řadě oblastí.  Pro úplnost rozpočet místní vesmírné agentury je ročně přibližně 900 mil AED (5,4 mld. CZK).

Hamad Buamim předseda Dubajské obchodní komory na úvod fóra vyzdvihnul důležitost kosmického průmyslu pro diverzifikaci lokální ekonomiky. Pro rozvoj kosmického průmyslu je potřeba investovat do vědy a výzkumu, vzdělávání, inovací, ochraně duševního vlastnictví, což jsou odvětví na kterých chce místní ekonomika do budoucna stát. Tento fakt si ostatně uvědomuje více států, jelikož jen na letošním EXPU se celkem 26 country pavilonů zaměřuje právě na vesmírný průmysl.

Sarah Al-Amiri ministryně pro pokročilé technologie během konference podtrhla, že vesmír je otevřený pro všechny, ale uvědomuje si, jak těžké je se tam dostat. Počáteční náklady jsou totiž pro řadu zemí obrovské. Z tohoto důvodu se SAE rozhodly, že veškerá data, která sonda Naděje během své cesty nabírá postupně zveřejní, tak aby k nim dostali přístup vědci bez ohledu na svou národnost.

Během konference byl vyhlášen nový dotační program pro start-upy, který je zaměřen na analýzu a vizualizaci dat z družic a sektorově se rozděluje na potravinovou bezpečnost a klimatickou změnu. Místní start-upy se tak mohou ucházet celkově o 4 mil. AED (24 mil. CZK) pro financování svého výzkumu. Bližší údaje k programu mají být zveřejněny na webu místní vesmírné agentury.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade SAE.
Zdroj: Space Business Forum Dubai