Zdroj: CzechTrade

V Srbsku přibývá přímých zahraničních investic

Národní banka Srbska odhaduje, že celkový objem přímých zahraničních investic do lokální ekonomiky za rok 2022 bude nejvyšší v historii země.

Podle Národní Banky Srbska (NBS) byly přímé zahraničních investice do srbské ekonomiky v roce 2022 ve výši mezi 4,3 a 4,4 miliardy eur. To představuje meziroční nárůst o 10 %. Největší podíl investic putoval do segmentu zpracovatelského průmyslu. Ten v roce 2022 zaznamenal vývoz v hodnotě 23 miliard eur, což je 20% nárůst oproti předchozímu roku. 

Ilustrační fotografie

Ve své výroční zprávě Národní banka Srbska také uvádí, že drtivá většina inflace v Srbsku, která byla v listopadu na úrovni 15,1 %, je importovaného charakteru. Na její míru tak mají vliv především rostoucí ceny energií, paliv a primárních zemědělských surovin na světových trzích. V roce 2022 bylo Srbsko čistým kupcem devizových prostředků, a to v hodnotě 4,9 miliardy eur.

Celková výše devizových rezerv Srbska tak aktuálně činí více než 18 miliard euro, do nichž je započítána i hodnota zlatých rezerv v hmotnosti přes 38,5 tuny. 

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Srbsko.
Zdroj: rs.n1info.com

• Oblasti podnikání: Investice | Ostatní
• Teritorium: Evropa | Srbsko | Zahraničí

Doporučujeme