Zdroj: CzechTrade

V Srbsku se opět vyrábí železniční vagóny

Továrna na železniční vozy Goša (FŠV Goša) ve městě Smederevska Palanka vyprojektovala a začala s výrobou nového železničního vagónu určeného k převozu kontejnerů.

Zmíněný typ vagónu se v Srbsku vyrábí poprvé a dle vyjádření výrobce patří k nejžádanějším nákladním vagónům na světě. „Jedná se o produkci intermodulárního vagónu SGNSS. Po pečlivé analýze trhu jsme se rozhodli soustředit na výrobu tohoto typu, neboť po tomto vagónu evidujeme poptávku jak v Evropě, tak i na domácím trhu. V převozu kontejnerů vidíme budoucnost železniční dopravy,“ uvedl Svetozar Bugarin, generální ředitel firmy FŽV Želvoz, jenž je poslední 3 roky vlastníkem továrny FŠV Goša.

Ilustrační fotografie

V továrně FŠV Goša byla výroba železničních vagónů obnovena po pěti letech od chvíle, kdy podnik vyhlásil bankrot. V té době byla vlastníkem slovenská firma ŽOS Trnava. Po několikaměsíčních stávkách, kdy vedení společnosti nebylo schopné svým zaměstnancům vyplácet mzdy, následoval prodej továrny firmě Želvoz.

Jak uvádí Svetozar Bugarin, v procesu vývoje a výroby nového typu vagónu byly zapojeny pouze srbské společnosti. Jedinou výjimku tvoří společnost, která prováděla konečnou certifikaci samotného vagónu. Jeho výhodou je i skutečnost, že může být modifikován na transport chladících kontejnerů, které během přepravy vyžadují přísun elektrické energie.

V současné době továrna vyrobí měsíčně pět až deset vagónů, nicméně v blízké budoucnosti očekávají nárůst až na čtyřnásobek. 

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Srbsko.
Zdroj: rs.n1info.com

• Teritorium: Evropa | Srbsko | Zahraničí

Doporučujeme