V USA se ve 2. čtvrtletí 2020 očekává velký propad do hluboké recese

Očekává se, že dubnová zpráva o zaměstnanosti by mohla ukázat až 22 milionů zrušených pracovních míst a míru nezaměstnanosti až 16,1%.

Ekonomové a tržní stratégové sledují vývoj virového stavu po jednotlivých státech v US, sledují míru hospitalizace, nové případy nakažení koronavirem a zpětné získávání informací o tom, jak rychle se může ekonomika restartovat.
Odhaduje se, že se ekonomika ve druhém čtvrtletí propadne do hluboké recese a po poklesu o 4,8 % v prvním čtvrtletí se sníží až o 35 %. V květnu by mohlo podat žádost o podporu v nezaměstnanosti až 30 milionů obyvatel.
Ekonomové tvrdí, že s tak velkými bezprecedentními čísly je obtížné předpovědět míru nezaměstnanosti, protože někteří lidé mohou být dočasně nezaměstnaní a očekávají návrat do práce.
Průřezové údaje z března ukazují, že nejvíce byl omezen sektor služeb a není jasné, jak rychle se může zotavit. Pomoci obnovit pracovní místa by měl program „Paycheck Protection Program“ zaměřený na malé podniky. Žádosti o zařazení do tohoto programu je možné podávat od 27. dubna.

Zdroj: www.cnbc.com
Zpracoval kolektiv zaměstnanců zahraniční kanceláře CzechTrade Chicago

Pravidelné novinky e-mailem