Vakcinace proti koronaviru v JAR odstartovala

Jihoafričané se mohou registrovat k očkování proti covidu-19 do místního systému Electronic Vaccination Data System (EVDS).

Tato platforma zpočátku cílí na zdravotníky, ale postupně to bude brána pro všechny Jihoafričany, kteří mají zájem o očkování. Prezident JAR Cyril Ramaphosa slíbil, že k očkování se budou moci dostat všichni, cizinci i nelegální imigranti.

Zájemci o očkování musí vyplnit formulář, ve kterém o sobě uvedou veškeré informace, včetně svého zaměstnání, pojištění a zdravotního stavu. Tím budou evidováni v systému a upozorněni, když pro ně bude dostupná vakcína, a dostanou i doporučení nejbližšího zdravotnického zařízení. Po absolvování druhé dávky obdrží prostřednictvím této platformy také elektronický certifikát o absolvování očkování.

V zemi se nachází více než milion zdravotníků, pro které jsou určeny první dávky, které dorazily do země. Jihoafrická vláda v minulosti oznámila, podle jakého schématu plánuje očkovat: v první vlně zdravotníci, v druhé vlně essential workers, osoby starší 60 let, dospělí, kteří mají zdravotní indispozice nebo např. i učitelé. Ve třetí vlně všichni ostatní dospělí, kteří nesplňují podmínky k očkování v předchozích vlnách. Vláda cílí k proočkovanosti alespoň 67 % obyvatel. Po celé zemi bude 200 zařízení, která budou spravovat vakcíny.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade JAR. 
Zdroj: bussinessinsider.co.za, news24.com, gov.za
• Témata: Koronavirus svět
• Oblasti podnikání: Zdravotnická technika