Ve Spojených arabských emirátech začíná veletržní a výstavní maraton

Je sice pravdou, že do konce roku 2021 už zbývá poslední kvartál, ale z pohledu obchodu ve Spojených arabských emirátech jde letos o nejživější měsíce.

Z důvodu covidových opatření, která neumožnila pořádání většiny veletrhů a výstav, posouvali organizátoři své akce na konec letošního roku. Tím vznikl opravdový maraton pro každého, kdo má o veletrhy zájem a chystá se je navštívit.

Většina organizátorů čekala na lepší situaci ve světě, aby zaručila dostatečný počet návštěvníků. Otázkou ale zůstává, jestli kvůli vysokému počtu akcí nevznikne veletržní kanibalismus, kdy firmy i zahraniční návštěvníci budou muset upřednostnit pouze jednu akci. To se ukáže až na samotných veletrzích a výstavách.

Abu Dhabi International Hunting & Equestrian Exhibition (ADIHEX) je největší veletrh v celém regionu zaměřený na lov, rybolov, sokolnictví a chov koní. Probíhat bude v hlavním městě SAE od 27. září do 3. října 2021. V roce 2019 veletrh přilákal více než 115 000 návštěvníků, včetně královských rodin z regionu. Veletrh je zaměřený především na 11 hlavních sekcí. Lovecké zbraně, vybavení, lovecký turismus, offroadové vozy, rybaření, umění, chov koní, sokolnictví, lov jako kulturní dědictví, veterinární produkty a média.

Následuje konferenční výstava Smart Cities Expo World, která své dveře otevírá od 4. do 5. října 2021 v Dubaji. Jde o obchodní fórum, které pořádá několik konferencí včetně výstavních prostor zaměřených na chytré technologie, inovace a technologie. Zároveň má za cíl vzdělávat návštěvníky a organizace. I když je hlavní zaměření na transport, architekturu, zdravotnictví, IoT, velká data a smart governance, část debaty pokrývá také agrotechnologie budoucnosti.

Ve stejný den, kdy Smart Cities končí, začíná v prostorách světové výstavy EXPO 2020 třídenní výstava WETEX and Dubai Solar Show . Jde o akci zaměřenou především na vodní hospodářství a udržitelné zdroje energie. Výstavy se mají zúčastnit především místní vlády, které budou hledat moderní řešení pro udržitelnou budoucnost této země. Zároveň má jít o brainstorming a sdílení možností, jak takové technologie využít a vylepšit.

Po pár týdnech klidu přichází Dubaj se známou akcí Dubai Musle Show a Dubai Active, které společně probíhají od 28. do 30. října 2021. Jde o regionálně největší akci zaměřenou na fitness, wellness a kulturistiku. Kromě širokého programu workshopů a lekcí zaměřených na návštěvníky, nabízí výstava i obchodní zaměření pro firmy a distributory zaměřené na toto odvětví.

Od 7. do 9. listopadu 2021 pak probíhá velmi zajímavý veletrh v prostorách dubajského obchodního centra. Jde o spojení 4 veletrhů, jmenovitě Gulfood Manufacturing, Private Label, Yummex a Specialty Foods, které přilákají mnoho návštěvníků z celého světa. Ve výstavní hale zaměřené na Private Label bude český stánek, který je součástí projektu ekonomické diplomacie podpořené Ministerstvem zemědělství. Na stánku bude Česko reprezentovat šest firem.

Největší události zaměřené na zemědělství a potravinovou bezpečnost v celém regionu Blízkého východu a Asie, Abu Dhabi Agricultural and Food Security Week, bude probíhat od 21. do 25. listopadu 2021 a půjde o týden plný výstav, konferencí, obchodních fór a vládních návštěv.

Podrobnější informace o veletrhu naleznete v článku Ve Spojených arabských emirátech se uskuteční veletrh zaměřený na zemědělství a potravinářství.

Součástí zmíněného týdne je i veletrh VIV MEA, třídenní akce s mezinárodním jménem, která se v Abú Dhabí zaměří na vše od krmiv po potraviny. Třetí ročník tohoto veletrhu plánuje pokrývat především sekce výroby mléčných produktů, chovu ryb, hospodářských zvířat, drůbeže, krmiv a veterinárních produktů.

Nejrušnější částí roku se však stává první polovina prosince. Odstartuje se největším regionálním veletrhem zaměřeným na domácí mazlíčky a krmiva Pet World Arabia. Tato veletržní výstava, která se koná v Dubaji od 5. do 7. prosince 2021, je jedinou B2B akcí v regionu Blízkého východu a Afriky zaměřenou čistě na domácí mazlíčky. Prezentovat se budou mezinárodní firmy a distributoři krmiv, veterinárních produktů, služeb, a technologií zaměřených na tento průmysl.

Následuje veletrh Middle East Organic and Natural Expo Dubai, jediný regionální veletrh zaměřený čistě na organické produkty. Začíná 6. prosince 2021 a bude trvat tři dny.

Hned druhý den začíná o mnoho známější veletrh v Abú Dhabí, a to SIAL Middle East. V regionu jde o jeden z největších zemědělských veletrhů s účastníky z více než 50 zemí. Díky konání veletrhu v hlavním městě poblíž sídla všech vládních organizací, má vyšší návštěvnost těchto složek a příležitostí pro B2G zakázky.

V půlce pořádání veletrhu SIAL v Abú Dhabí, otevře své dveře další velmi úspěšný veletrh AgraME. V sousedním emirátu Dubaj bude probíhat od 8. do 9. prosince 2021. Tento veletrh je zaměřen především na rostlinné a živočišné farmaření, veterinární produkty a akvakulturu.

Nabité první dva prosincové týdny uzavírá veletrh Beverage and Tobacco Expo, snad jediná akce zaměřená na tabák a alkoholické nápoje. Kvůli nutným povolením a licencím, probíhá v prostorách hotelu na okraji Dubaje od 8. do 9. prosince 2021. I když jde o mladou akci, určitě má díky svému zaměření a jedinečnosti vysoký potenciál.

Autor: Lukáš Zamrzla, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Abú Dhabí. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.
• Témata: Zahraniční obchod