Ve Velké Británii rostou prodeje elektromobilů. Každý pátý nový vůz je poháněný elektřinou

Ve Velké Británii roste počet elektromobilů. Více než pětina registrací v první polovině roku 2022 byla tvořena právě elektromobily.

Britská instituce The Society of Motor Manufacturers and Traders (SMMT) oznámila, že 14,4 % dosavadních letošních registrací připadá na čistě bateriové elektromobily (BEV), přičemž plug-in hybridní vozidla (PHEV) tvoří 6,4 % britského trhu.

Ilustrační fotografie

Na celkovém trhu s automobily, který se snížil o téměř 12 %, zaznamenal prodej vozidel BEV největší nárůst ze všech typů paliv – za prvních šest měsíců bylo registrováno o 56 % více vozidel, než tomu bylo za stejné období v loňském roce.

Je to známka toho, jak rychle si Britové osvojují elektromobily, a to i přes extrémně složitou situaci na trhu, který stále trpí dopady brexitu, pandemie, nedostatku mikročipů i konfliktu na Ukrajině. SMMT oznámila, že v červnu 2022 se prodeje nových automobilů propadly o 24 % na pouhých 140 958 kusů. Z dat vyplývá, že se jedná o nejhorší červnové prodeje od roku 1996.

Stavebnictví zažívá v Británii po pandemii boom. V čem jsou šance pro české firmy?

Mike Hawes, výkonný ředitel SMMT, situaci komentuje: „Nedostatek polovodičů dusí trh s novými automobily ještě více než loňský lockdown. Jediným světlým bodem zůstává poptávka po elektromobilech, protože na silnice vyjíždí více elektrických vozů než kdykoli předtím. Ani růst v této kategorii však zatím nestačí na vyrovnání slabých celkových objemů, což má obrovské důsledky pro obnovu vozového parku a naši schopnost plnit celkové cíle snižování emisí CO2.“ 

V ulicích Londýna zatím nejsou příliš vidět elektromobily největšího českého výrobce Škoda-Auto, ale tento stav by se mohl v dohledné době změnit.

Zdroj: CarMagazine
Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Spojené království.

• Oblasti podnikání: Automobilový průmysl
• Teritorium: Evropa | Velká Británie | Zahraničí