Vedení zvláštní ekonomické zóny v ruském Tatarstánu schválilo projekty za 84 milionů eur

V ZEZ Alabuga bude spuštěno několik nových investičních projektů např. výroba luxusních ruských osobních vozů a chladniček.

jednani_65139022-120.jpgDozorčí rada zvláštní ekonomické zóny (ZEZ) Alabuga v ruském Tatarstánu schválila dva investiční projekty za 7,6 mld. rublů (přes 84,4 mil. eur). Jedním z projektů je výroba ruských luxusních vozů Aurus. Do výroby luxusních vozů, ve kterých jezdí např. prezident Putin, poputují investice nejen soukromých ruských investorů ve výši 6,6 mld. rublů (přes 73 mil. eur) ale rovněž peníze ze zahraničí, konkrétně se jedná o kapitálový fond Tawazun ze Spojených arabských emirátů. Objem investic fondu ze SAE dosáhne částky 110 mil. eur. Dle vedení Tatarstánu pomohou takto rozsáhlé investice regionu stát se centrem automobilové výroby. 

Tatarstán je doposud znám především výrobou nákladních vozů značky Kamaz. Dalším schváleným projektem v ZOZ Alabuga se stal společný rusko-čínský projekt výstavby závodu na výrobu chladniček s výrobní kapacitou 350 tisíc kusů ročně. Celkový objem investic do projektu bude činit jednu miliardu rublů (přes 11 mil. eur), investory jsou v tomto případě čínský výrobce domácí techniky společnost Midea a jeho ruský partner ООО Континент производственные решения.

ZEZ Alabuga vznikla v prosinci 2005 a v současné době je největší a nejúspěšnější zvláštní ekonomickou zónou průmyslového výrobního typu v Ruské federaci – má 70% podíl na tržbách všech ZEZ Ruska. V této ZEZ je k dnešními dni registrovaných 57 společností-rezidentů a již funkčních 33 výrobních závodů.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Rusko se sídlem v Moskvě. 
Zdroj: https://ria.ru/20201111/alabuga-1584115722.html
• Teritorium: Rusko