Velká Británie bude mít do roku 2027 vlastní nadzvukové stíhačky šesté generace

Prototyp letounu bude testovat řadu technologií, včetně integrace prvků kompatibilních s technologií stealth. Na obranném programu za několik miliard liber bude spolupracovat s Japonskem a Itálií.

To by mohlo být předzvěstí k prohloubení třístranného partnerství. Letoun bude prvním bojovým leteckým prototypem, který vzniká ve Velké Británii od dob letounu Eurofighter Typhoon.

Ilustrační foto

Téměř po 40 letech končí výroba letounu Eurofighter Typhoon a vývoj nového letounu zajistí pokračování prací v oboru. Právě letectvo přispívá ekonomice šesti miliardami liber ročně a zaměstnává 18 000 lidí. Spojené království dosud na nový projekt vyčlenilo dvě miliardy liber.

Hlavním průmyslovým partnerem programu Tempest je společnost Systems BAE. Ta spolupracuje s inženýrskou skupinou Rolls-Royce, zbrojní skupinou MBDA a britskou pobočkou italského dodavatele obranných zařízení Leonardo.

Digitrony slaví comeback. Český startup uspěl s technickou stavebnicí

Český letecký dodavatelský řetězec je tradičně velmi silný a má za sebou mnoho úspěšných projektů, včetně těch v obranném průmyslu. Tato evropská spolupráce by tedy mohla být zajímavou příležitostí pro ambiciózní exportéry.

Zdroj: Financial Times
Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Spojené království.

• Oblasti podnikání: Letecký průmysl | Obranný průmysl
• Teritorium: Evropa | Velká Británie | Zahraničí