Zdroj: CzechTrade

Velká Británie od října zavede nové celní kontroly pro dovoz z EU. Budou méně přísné, než vláda plánovala

Nová pravidla zjednoduší plánované pobrexitové celní procesy pro dovoz z EU, což mimo jiné přinese zjednodušení vývozu pro české exportéry do Velké Británie.

Británie zavede nová pravidla pro dovoz zboží z Evropské unie od 1. října 2023. Oproti původním plánům budou kontroly méně přísné a zjednodušené. Tento krok bude mít pozitivní dopad na mnoho odvětví obchodu mezi Spojeným královstvím a EU, jako jsou potravinářství, farmacie nebo elektronika.

Londýn, Velká Británie

Vláda uvedla, že zavádění plánů bude rozloženo do delších časových úseků, aby se minimalizovalo narušení obchodu. Současně upozornila firmy, aby začaly spolupracovat se svými dodavatelskými řetězci a připravily se na tuto změnu již nyní.

Návrhy zahrnují ustanovení o vytvoření systému důvěryhodných obchodníků, který umožní pravidelným dovozcům vyhnout se pokaždé přísným celním kontrolám. Zastřešujícím cílem je vytvořit jednotný systém, který obchodníkům umožní předkládat dokumenty v jediném digitálním systému – což je podle podniků výrazné zlepšení.

Výrobce tradiční slivovice ze Zlínska slaví 100 let a začíná prodávat i do zahraničí

Britská vláda tvrdí, že nová pravidla budou stále zajišťovat bezpečnost spotřebitelů a chránit evropské výrobce před nekalou konkurencí. Nicméně budou zohledňovat realitu obchodování s EU, aby minimalizovaly překážky pro obchod a zlepšily jeho efektivitu.

Tento krok může představovat pozitivní vývoj v obchodních vztazích mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií a vytvořit stabilní podmínky pro další spolupráci a růst obchodu. Pro české exportéry to znamená méně administrativy, než se původně zamýšlelo a snížení administrativních nákladů na obchod, což by mohlo mít pozitivní dopad na celkové obchodní výsledky a upevnit vzájemné vztahy.

Zpracoval tým pracovníků CzechTrade Spojené království.
Zdroj: BBC

• Teritorium: Evropa | Velká Británie | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Obchod | Ostatní

Doporučujeme