Zdroj: CzechTrade

Velká Británie přišla za tři roky o 200 000 zahraničních pracovníků v pohostinství

Od brexitu a pandemie se složení pracovníků v oboru ve Velké Británii výrazně změnilo. Počet místních uchazečů o práci v pohostinství vzrostl o 25 %.

Britská vláda schválila novelu, podle které mají zahraniční kuchaři nově nárok na vízum pro kvalifikované pracovníky. V posledních měsících se tak někteří provozovatelé, ve snaze bojovat s rostoucím nedostatkem zaměstnanců, uchýlili k najímání zahraničních pracovníků.

Ilustrační fotografie

Kathy Dyball, ředitelka společnosti Caterer.com, komentuje situaci v pohostinství: „Pohostinství zažívá vážnou krizi na trhu práce. Ta ovlivňuje jeho schopnost prosperovat a omezuje jeho potenciální přínos pro ekonomiku Spojeného království. Umožnit zahraničním kuchařům získat status kvalifikovaného pracovníka je dobrý začátek, nicméně zatím to nemá významný dopad.“

Dále zdůrazňuje, že imigrační systém je nejasný a zaměstnavatelé se při najímání pracovníků ze zahraničí potýkají s překážkami. Tato situace ovlivňuje celý sektor, jehož zpomalení může mít dopad také na české exporty v oblastech vybavení restaurací a vývozu piva. 

Zdroj: The Caterer
Zpracoval tým pracovníku zahraniční kanceláře CzechTrade Spojené království.

• Oblasti podnikání: Služby
• Teritorium: Evropa | Velká Británie | Zahraničí