Zdroj: CzechTrade

Velká Británie se úspěšně vyhýbá recesi. Ekonomika na konci roku 2022 rostla

HDP Velké Británie vzrostlo o 0,1 % v posledních třech měsících loňského roku navzdory obavám z inflace.

Britská ekonomika rostla koncem roku 2022 více, než se původně předpokládalo. Důvodem bylo silné stavebnictví, výroba a telekomunikace. Navzdory obavám, že kombinace vysoké inflace, stávek a finančních otřesů povede k poklesu produkce, údaje Národního statistického úřadu (ONS) ukázaly, že hrubý domácí produkt vzrostl v posledních třech měsících loňského roku o 0,1 %.

Ilustrační fotografie

Statistici již dříve odhadovali, že růst ve čtvrtém čtvrtletí stagnoval, ale tři hlavní sektory ekonomiky – služby, výroba a stavebnictví – si vedly lépe, než se předpokládalo. Pokles produktivity ve třetím čtvrtletí 2022, kdy byla aktivita ovlivněna mimořádnými státními svátky po smrti královny Alžběty II., byl revidován na -0,1 %.

Vládní pomoc s účty za energii podpořila spotřebitelské výdaje ve čtvrtém čtvrtletí, ale obchodní investice, jejichž růst byl predikován na téměř 5 %, mírně poklesly. Navzdory revizím údaje OSN ukazují, že britská ekonomika od počátku roku 2022 v podstatě stagnuje a zůstává na nižší úrovni, než byla koncem roku 2019 před vypuknutím pandemie covidu-19.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Spojené království.
Zdroj: Guardian

• Teritorium: Evropa | Velká Británie | Zahraničí